| anonim_4396 a întrebat:

E bun emocalm si depresforte la anxietate?
Care e mai bun? Și la cate ore se ia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Idioti cu pareri preconcepute care NU AU MINIMUM DE BUN SIMT sa verifice "medicamentul" inainte de a bate campii... ABERANT:
https://www.daciaplant.ro/emocalm-comprimate.html
"- Produsul contine: lavanda, roinita, sunatoare, valeriana si ulei esential de portocal.
- NU creeaza DEPENDENTA sau SOMNOLENTA.
- NU influenteaza CAPACITATEA DE A CONDUCE VEHICULE.
- Este 100% NATURAL, poate fi consumat si de catre VEGETARIENI sau VEGANI."

DECI, poti sa incerci, nu ai ce pierde, decat vreo 25 de lei!

| Trustmotorcy a răspuns (pentru JicaContra):

Nu-i eronat să vadă psihologul în primă fază, nu te ajută să iei pastile pentru anxietate, fără să faci ceva fizic cu viața, să ai parte de comunicare. Arată-mi un om care a trecut de anxietate pentru că a luat pastile. laughing

Un apropo "decât 25 de lei", ai bun simț și învață gramatică că de impresii ești plin, mai lasă-ne laughing

| JicaContra a răspuns (pentru Trustmotorcy):

TOTI, ABSOLUT TOTI, care sufera de, depresie si care merg la doctor, initial li se prescriu pastile, iar apoi urmeaza tratament psihiatric

iar medicina naturista nu e la fel de puternica, ca pastilele din ziua de azi, dar functioneaza de sute de ani, cel putin daca depresia nu e prea puternica

DECI, ESTI TOTAL PE DINAFARA, ce ar fi sa ne lasi tu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ai o anxietate de mica intensitate da ar putea sa te ajute dar dacă anxietatea e serioasa sunt = cu 0 rezultatele
Comunicarea asa cum o zis un utilizator e mai buna ca orice medicament.
Eu iau pastile mult mai puternice și nu ma ajuta mi greu sa cred ca ar ajuta emocalm dar încearcă sunt naturale rău nu îți pot face. Mergi la un psiholog mai bine ai nevoie de comunicare asa suntem noi construiți sa comunicam.

| Zorn a răspuns:

Se ia dupa cum scrie in prospect sau dupa recomandarea medicului. Nu inseamna ca daca o pastila i-a facut cuiva bine, iti va face automat si tie. Vorbeste cu medicul sau terapeutul tau.

| JicaContra a răspuns (pentru Zorn):

NU ai cel mai minim de bun simt
vezi raspunsul meu de ce!

| Zorn a răspuns (pentru JicaContra):

Ca ce chestie? Ca i-am spus ca se ia dupa cum scrie in prospect (ceea ce e logic si normal) si sa nu aiba asteptari ca daca cineva de pe TPU spune ca i-a facut bine, o sa-i faca si lui/ei, fiindca nu la toata lumea au acelasi efect? Nu cred ca am aberat cu ceva si nici lipsita de bun simt n-am fost. Nu inseamna ca daca e pastila naturista nu are un prospect si nu trebuie sa se informeze cu atentie inainte de a o consuma.

| JicaContra a răspuns (pentru Zorn):

99.99% din produsele naturiste nu au efecte secundare
asa ca poti sa le iei binemercic dupa ureche, nu sa suflii in iaurt si sa il trimiti la doctor, unde evident el nu vrea sa mearga cu tot cu depresia lui!

deci raspunsul tau a fost in cel mai bun caz gargara de tip "citeste prospectul" si "mergi la doctor", iar asta unui om care incarca sa gaseasca ajutor cum poate

in concluzie, imi pare rau, dar partea de "minium de bun simt" ramane pe felie!

| Zorn a răspuns (pentru JicaContra):

Chestia asta cu "dupa ureche" nu imi place cum suna. In fine, multumesc oricum de feedback si cred ca putem sa ne oprim aici. Cel care a pus intrebarea o sa citeasca raspunsurile si o sa faca cum crede de cuviinta.

| Naavin a răspuns (pentru Zorn):

Consider naturiste produsele care le fac eu, in care stiu ce pun, nu care sunt cumparate si in care pot fi tot felul de ingrediente nementionate in prospect. Fiecare cu parerea lui.

| Trustmotorcy a răspuns:

Când veți înțelege că mersul la psiholog trebuie frecventat, pentru că într-o astfel de situație există feluri sănătoase de a diminiua anxietatea, prin comunicare și nu prin falsitatea unor pastile?

Iei o pastilă magică azi, n-o mai iei mâine și ce ai făcut, ai îngropat noroiul sub preș. Medicul dacă-ți prescrie tratamentul este pentru că te-ai dus la el, își face meseria, nu înseamnă că sunt magice acele pastile și te vor ajuta pe termen lung.

Înțelegeți pentru ultima oară, dacă și un psihiatru vă trimite să cumpărați pastile, nu aveți nevoie sigură de ele. Din moment ce sunteți la medic, el asta trebuie să facă, să caute o soluție pe domeniul lui. Dacă te duci la medic și oferi simptome de depresie, asta vei primi, o rezolvare în pastile sau spitalizare.

Poate pastilele de mai sus nu au efecte secundare, tind să îți recomand vitamina B și un psihilog înainte de toate. Sfatul meu a fost referitor la eventuale urmări dacă va exista un tratament anti-depresiv, mult succes.

| JicaContra a răspuns (pentru Trustmotorcy):

NU ai minim de bun simt
vezi raspunsul meu de ce!

| Naavin a răspuns:

Ti-a prescris doctorul aceste medicamente? Am avut anxietate si ttamentul medicamentos mi-a facut mai mult rau decat bine. Nu ai vrea sa incerci ceva naturist? Am o reteta geniala daca vrei

| supadeceapa a răspuns (pentru Naavin):

Astea nu-s medicamente, sunt pe bază de plante și n-au ce efecte negative să aibă.

| JicaContra a răspuns (pentru Naavin):

NU ai minim de bun simt, vezi raspunsul meu de ce!

| anonim_4396 explică (pentru Naavin):

Nu mi-a prescris nimeni, doar am citit despre ele! Nu am fost la vreun psiholog cu toate ca am starile astea de cativa ani. Imi poti spune reteta?

| Naavin a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur. Ai nevoie de alcool de 60%.
- conuri de hamei(3 linguri)
-fructe de paducel(2 linguri)
-flori de sunatoare(3 linguri)
-flori de musetel(2 linguri)
-frunze de menta(1 lingura)
Optional: talpa-gastei daca ai tulburari de somn, 1 lingura.
Se pun toate la macerat in 600-700 ml de alcool si se lasa la loc calduros 14 zile. Nu trebuie sa le filtrezi dupa cele 14 zile, poti sa le lasi asa.
Se ia de 3 ori pe zi, o lingura de tinctura diluata in putina apa calduta. Poti sa iei si la nevoie mai mult, nu iti face rau, nu provoaca dependenta, daca respecti cantitatile si nu pui talpa-gastei nu provoaca somnolenta.
Conurile de hamei sunt excelente pentru calmare, si restabilirea balantei intre emotii, sunatoarea este leacul indispensabil in tratarea oricaror boli sau afectiuni nervoase, musetelul si menta ofera o stare de relaxare, iar paducelul protejeaza inima, creierul si vasele de sange de efectele stresului.
Daca ai probleme de somn poti face urmatoarea reteta:
-5 linguri de flori de bujor maruntite
-alcool 60%.
Le amesteci ca mai inainte, sunt foarte bune pentru somn, este un somnifer usor si poate fi folosit in siguranta. Pentru un efect mai puternic amesteci cu bujorul o lingura de valeriana sau una de talpa-gastei.
Functioneaza, si nu provoaca dependenta sau reactii alergice.

| ApostolAdrian a răspuns:

Orice tratament este bun in tratarea depresiei, cand ajungi la psihiatru oricum ai o tulburare de personalitate si iei medicaminte de sinteza care in timp indelungat iti face ficatul varza. De aceea daca iti face bine un tratament naturist este bine sa-l urmezi.Psihiatrul iti recomanda psihoterapie adica se face cu un psiholog, dar daca nu este ceea ce trebuie mai bine mergi la preot si te spovedesti, spovednia face bine in cazuri de depresie, rugaciunea, sa te duci la slujba sfantului maslu. Eu am trecut printr-o perioada dificila, dar am avut norocul sa gasesc un psihiatru care sa stie si psihologie si sa nu fie genul care sa te indoape cu medicamente, am putut prin intermediul lui sa iau carnetul de sofer si a ma integrez societatii, dar a fost si Dumnezeu, si tratament naturist si medicamente prescrise.Intr-o depreie trebuie sa ai puterea sa schimbi, mereu trebuie sa faci ceva care sa te abata de la ganduri negre.