| anonim_4396 a întrebat:

E ceva grav daca inima imi bate intre 48 - 53 de batai pe minut? Am citit pe net si unii zic ca cei cu batai putine au conditie fizica foarte buna... ziceti si voi parerile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un pic altfel: cei cu conditie fizica foarte buna, au ritmul cardiac mai scazut. O valoare de 48-53 este totusi cam mica. Daca nu esti sportiv de inalta performanta (adica de nivel de Olimpiada), atunci nu asta e explicatia. Cel mai probabil ai o mica malformatie a sistemului care conduce impulsul nervos prin inima. Trebuie neaparat sa mergi la cardiolog sa stabileasca daca e asa si care e tratamentul. La frecventa asta poti face o sincopa (lesin) sau chiar un stop cardiac din senin.

| pisi dy a răspuns:

Eu zic sa te vada un cardiolog. Daca esti sportiv inima bate mai rar si nu este nici un pericol( dar sportiv ca lumea, de performanta, cu antrenament zilnic nu de 2 ori pe luna), dar daca nu e posibil sa ai o bradicardie data de o boala a inimii.Iti face intai un EKG si se determina daca exista o anomalie si apoi daca nu se lamuresc dar exista semne de suspiciune iti fac o monitorizare Holter, test de efort, ecografii si alte analize. Se poate sa ti se dea un tratament ( DACA este cazul sau daca exista complicatii gen :ameteli, sincopa )sau se poate pune pacemaker-stimulator cardiac cu care se traieste multi ani fericiti in conditii de viata normale. Dar este esential sa te vada un medic si s-o iei pas cu pas mai ales daca frecventa asta cardiaca iti da ceva probleme ( ameteli, scaderea tolerantei la efort, oboseala, scaderea randamentului intelectual si a puterii de concentrare). Sanatate!

| maya_4030 a răspuns:

Daca bate e bine, daca n-ar bate atunci ar fi o problemawinking cei cu batai putine sunt oameni calmi, fara stress, cei carora le bate repede e clar ca sunt oameni activi, nu e nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate in somn sa bata cu 48-53...Ala e un ritm de somn.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am puls intre 95-120 thinking e ok?laughing)