| sopranaCadaverica a întrebat:

E gresit daca mananc la masa de pranz 250 ml lapte+50 gr fulgi de grau fara zahar+20gr stafide si nuci in loc de vesnica supa, preparate cu legume, ciorba, pui etc? Adica nutritional ar fi ok pentru un pranz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cea mai importanta masa a zilei este dimineata, se recomanda ceva bogat in proteine, dupa masa ceva carbo+grasimi iar seara un fruct sau seminte de dovleac de floarea soarelui, alune etc

e foarte buna dupa masa o ciorba sau o supa sau o salata

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Eu stiu chestiile astea. Intrebam totusi altceva. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce zici tu asta e desert, nu inlocuitor de supa. Plus ca lactatele pot fi ele misto, dar si cand/daca ajungi sa ai probleme de la ele... si nu ma refer la intoleranta nasoala, ci pur si simplu diverse belele mai mici pe care nu stii cu ce sa le asimilezi si nici doctorul nu le gaseste un capat. Acum e vara, puii mei, baga salate, fructe, seminte.

| sopranaCadaverica explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce belele mai mici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Probleme de digestie, diverse afectiuni ale pielii. Uite, eu nu am intoleranta la lactoza, dar am niste probleme cu pielea care se manifesta doar cand maninc lactate. Nu sunt chestii care sa se agraveze, ci doar foarte enervante. Daca tin post sau maninc carne/legume cu cit mai putine lactate si dulciuri, toate bune. Desigur ca nu aveam problema asta la 20-25 de ani, m-a trosnit pe la vreo 34-35...

| sopranaCadaverica explică (pentru GabiDumitrescu):

O fi vreo alergie la vreun component din lapte, si depinde cat de proaspat este. Oamenii care au intoleranta din start prezinta cateva simptome.
Cine nu are, nu va avea niciodata probleme digestive oricat de mult ar consuma. Poate nu laptele e de vina. Ai facut analize?
Cel mult pot aparea neobisnuite depuneri de calciu in timp, in divese zone.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Am si donat sange fara probleme. Daca ar fi ceva care se agraveaza, poate ar iesi si la analize. Bine, nici nu exagerez cam cu nimic dpv alimentar.

| danaieladaniela a răspuns:

Da este gresi tdar nu in toatalitate, oricum manaca ce vrei numa sa nu raimai flamand/a laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru danaieladaniela):

Pai de ce e gresit?

| danaieladaniela a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pentru ca ai nevoie si de ceva consistent, carne mai ales

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Kupdf.net_olexiuc-nicolae-amp-iulia-1800-retete-culinare-practice.pdf

https://drive.google.com/......-WyHz/view