| teodora_popescu a întrebat:

E irational sa refuzi medicamentele ca leac pentru depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adina68 a răspuns:

Este irational sa refuzi medicamentele pentru. depresie daca esti un om sanatos si apropiat fata de cel are are nevoie de ele.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai fost diagnosticat de catre un psihiatru cu depresie si ti-a recomandat tratament este irational. As putea zice ca e un simptom al depresiei.

| Dara a răspuns:

Daca este o depresie puternica, bineinteles ca e irational! Cu depresia nu e de joaca!

assiris
| assiris a răspuns:

Depresia este de multe ori luata in gluma dar din nefericire este o boala foarte grava soldata cu efecte nedorite, mai ales pentru cei din jur. Nu este de glumit cu ea, mai ales acum in criza...

| LuS[z] a răspuns:

Nu neaparat. unii oameni considera ca exista remedii naturiste mult mai bune decat pastilele si probabil de aceea refuza medicamentele.

| dorul_lui_ene a răspuns:

Nu, nu este o decizie iratioala, insa, daca celelalte metode pe care le incerci nu dau roade, poate ca ar trebui sa iti re-evaluezi optiunea...

| dorin_boeru a răspuns:

Cred ca ai o parere eronata asupra medicamentelor antidepresive! Administrate corect, acestea au efectul de a te face sa te simti din nou in apele tale, nu te fac sa te simti "drogata" sau ceva de genul asta... depinde acum ce vrei si tu.