| DonarisDona a întrebat:

E normal ca după 3luni de la pastila escapelle, sa am menstruația maro închis? Prima luna după ce am lăut acea pastilă, a venit mai târziu decât de obicei și a fost ceva vâscos maro, a doua luna a venit la timp dar a durat mai mult și era roșu și cum trebuie sa fie o menstruație iar acum a venit mai devreme cu 2 zile și cu culoarea maro și abundent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Efectele negative ale pastilei iti afecteaza, ciclul menstrual si-ti afecteaza hormonal tot corpul, timp de 1 an de zile.
Din pacate, ceea ce ti se intampla acum, sunt doar efectele negative ale acelei bombe hormonale care ti-ai bagat-o in corp si nimeni nu te pote ajuta, pana nu-i trece efectul.
Nu mai numara zilele, ca vine ciclul mai devreme sau mai tarziu, ca nu are nici o importanta, nemaiputandu-se calcula sau estima nimoc, timp de 1 an de zile.
Atentie, ovulatia se poate produce oricand intr-o luna, asadar sexul trebuie facut numai cu prezervativ, ca alta pastila escapelle nu mai ai voie sa iei.