| Miruna0909 a întrebat:

E normal ca parintii mei sa ma oblige sa ma spal mai rar, de maxim o data pe saptamana, atat pe par cat si pe corp? Sunt fata.
Pe motivul ca este scumpă apa si ca trebuie sa o economisim.
Imi vine sa zbor de acasă, cand am mers afară mai de mult, mi se simtea mirosul de transpiratie, parul uleios, nici in coada nu pot sa l tin ca tot se vede ca e nespalat, imi venea sa urlu de rușine. cand fac baie atunci la o saptamana ma simt de parcă a venit raiul pe pamant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e normal. Se gandesc mai mult la cheltuieli decat la igiena ta. Ma intreb de cate ori se spală ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă afli că nu est normal., asta te ajută cu ceva?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vremea când era bunica copil, aveau o poezie mică despre cum trebuie să te speli. Gâtul tot, obrazul tot și măinile pînă la cot. Când eram copil, casa în care locuiam, conctruită în 1953 nu era concepută cu baie. Ne spălam cam o dată pe săptămână într-un lighian mare. Când am mai crescut mergeam cu tata la baia comunală a orașului, unde erau dușuri și bazine, tot cam o dată pe săptămână iar vara la râu. De la 16 ani am locuit într-o casă care avea baie cu vană.

| dullcat a răspuns:

Nu e normal. Daca parintii tai tin cu dintii de economie exista multe alte cai de a reusi sa cheltui mai putini bani pe facturi, in niciun caz sa faci rabat de la igiena zilnica care ii afecteaza si pe altii, nu doar pe tine.

Daca ei chiar nu inteleg de vorba buna, imi pare rau, nu ai decat sa te adaptezi pana cand te muti in propriul spatiu cumparat/inchiriat. Poti pur si simplu sa te inchizi in baie si sa te speli rapid macar la subrat la chiuveta.Presupun ca daca vor auzi dusul pornind vor veni la tine.laughing La chiuveta nu se vor prinde. Pentru par poti folosi esarfe sau alte accesorii care sunt la moda.

Sugereaza-le sa cumpere economizor/aerator de apa pentru fiecare robinet.Nu sunt deloc scumpe. Daca nu aveti niciunul se risipesc o groaza de litri de apa pe minut, deoarece debitul este in general de 10-15 litri, iar presiunea foarte mare.Cu un dispozitiv mic din ala s-ar reduce debitul si implicit consumul de pe factura la jumatate, fara sa para ca presiunea e afectata sau ca ramaneti fara apa necesara.

Presupun ca regulile standard cu oprirea apei cand freci vasele cu buretele sau te sapunesti pe maini, speli dintii etc. le aplicati deja.Ca fapt divers foarte multi oameni irosesc zeci de litri de apa pe zi doar din activitatile simple in care lasa jetul sa curga la maxim, nestiind care e debitul si numarul litrilor consumati per total.

| Miruna0909 explică (pentru dullcat):

Orice le spun, nu ma asculta nu le intereseaza.
Spun dupa aia ca asta e vrajeala de a mea ieftina

| dullcat a răspuns (pentru Miruna0909):

Nasol...Poti cumpara tu un aerator sau doua si sa le instalezi, iar cand vor vedea ca facturile sunt mai mici poate ii vei convinge ca exista si alta rezolvare mai civilizata.Vezi ca si la dus se pierd o groaza de litri.laughing Ideea asta de a lasa sa curga in timp ce ne sapunim sau spalam pe cap ne este inoculata din filme si reclame, ca da foarte bine pe ecran.In realitate tot o risipa este, indiferent daca faci dus de 20 de min sau de 5 minute.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Miruna0909):

Dupa cum ziceam mai sus... bani de tigari au? Cam ce venituri intra in casa? Cit vine de obicei intretinerea? Aveti centrala sau apa calda in regim centralizat?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Absolut anormal. Sint bolnavi, efectiv. Diferenta aia dintre o spalare pe saptamana si 4-5 e de 2-3 pachete de tigari pe luna, maxim. Cred ca bani de tigari sigur au...

| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu e normal. Vara în special este chiar necesar să faci duș zilnic.

Încearcă și tu să le propui o soluție de compromis: duș de maxim 5 minute în fiecare zi, și un duș mai lung o dată pe săptămână ca să te poți spăla pe cap.

Poți să le prezinți și argumente:
La un duș de 5 minute nu consumi mai mult de 50 L de apă caldă. Chiar dacă presupunem că un metru cub de apă caldă costă 50 lei, asta înseamnă că un duș de 5 minute costă 2.5 lei.

Pentru o economie de 15 lei pe săptămână nu prea merită să umbli nespălată...

| haileewatson a răspuns:

Te leaga cu lantul de calorifer sau ce? Nu poti sa faci baie cand ei nu sunt atenti sau nu sunt acasa?
Si daca faci baie ce se intampla? Intra dupa tine in dus si te scoate cu forta?
Ce intrebari

| sammie a răspuns:

Discuta cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vara te poti duce afara sa te speli in băltoaca cu broaste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești majoră?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este inuman ce ti-se intampla!
Solutiile ar fi umatoarele
Sa nu iti fie rusine si sa vorbesti cu o matusa/vecina/prietena, sa poti face baie la ea acasa.
Daca stai in oras, cred ca sunt bazine de inot relativ ieftine, pentru minori. Iti poti face abonament acolo, ca sa le poti folosii dusurile. Eu zic sa ai o discutie serioasa cu maica-ta, trebuie sa te inteleaga, ca este dea dreptul ridicola situatia.
Cum implinesti 18 ani sa pleci de acasa, asta este iti iei job si iti inchiriezi o garsoniera.

| 1234568807 a răspuns:

Nu e normal

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Normal sau nu, au fost niste preturi la intretinere anul asta la unii vecini de m-am speriat. Din cate am inteles chiar asta era chestia, unii faceau baie zilnic si lasau si caldura pornita mereu, desi s-a spus peste tot ca vor fi costuri mai mari etc. Daca de obicei iarna se dubla intretinerea, anul asta am vazut apartamente la care a crescut de 5 ori. Preturile la alimente au crescut si ele cel putin de 2-3 ori, nu stiu in ce masura veniturile voastre au crescut in acelasi ritm. Probabil ca nu, asa ca e de inteles ca parintii tai incearca sa reduca din cheltuieli, avand in vedere si ca probabil trebuie sa economiseasca pentru la iarna.
Negociaza. Gaseste si tu variante intermediare. Te poti spala zilnic cu putina apa prin zonele in care transpiri. Daca te speli pe cap in chiuveta, consumi mai putina apa. Poti sa te speli pe cap in chiuveta in timpul saptamanii o data. Cand faci baie, nu mai umple cada pana sus, las-o pana la jumatate sau putin peste. Pentru par iti poti lua un sampon uscat si iti dai cu el cand si cand, un deodorant care tine mai mult, pentru picioare talc sau alte prafuri/sprayuri antitranspiratie. Clar nu este mai sanatos, pentru ca toate spray-urile astea au si ele diferite substante care nu prea sunt bine primite de corp, dar o sa se vada mai putin ca nu te-ai spalat.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Cat sunteți de săraci de nu va permiteți fiecare un dus de 5 minute pe zi?

| DomnulPoliticos a răspuns:

Buna nu, nu e normal deloc, o zi frumoasa

| andreeaeml1200 a răspuns:

Refuz sa cred ca există astfel de oameni, suntem in 2023, unde naiba e educatia pentru igiena?

| natur a răspuns:

Cu toate ca inca multi oameni cred azi ca spalatul pe cap si al corpului trebuie facut zilnic cartile cele mai recente despre acest subiect sfatuiesc un numar mai redus de spalari. Motivul este ca prin spalare se indeparteaza de pe corp stratul protector alcatuit din niste bacterii cu un rol de aparare FOARTE IMPORTANT al pielii de alte bacterii periculoase. Baia saptamanala a fost mai demult regula, in mod exceptional se facea baie mai des. Vezi cartea: "Pielea: Totul despre cel mai mare organ al corpului uman" scrisa de dermatolog (de sex feminin) Yael Adler din Germania.

| DrDilavia a răspuns:

Parintii tai nu au educatie financiara daca cred ca economisesc asa.
dar revenind asupra problemei tale, ai cateva solutii:
1. daca stai la casa (cu curte), poti face un dus afara, pui un butoi undeva mai sus, il umpli cu furtunul cu apa si pur si simplu se incalzeste de la soare, si te speli dupa amiaza cand e apa calda.
2. daca stai la bloc, poti umple bidoane de 5 litri si sa le pui pe balcon la soare sa se incalzeasca, te speli cu ele.
3. cand intri in baie poti sa te speli in zonele in care transpiri, repede, fara ca parintii tai sa stie, pentru par poti folosi sampon uscat incat sa ti-l revigoreze si sa para spalat mai mult timp.
4. poti sa faci dus pe la prieteni, daca ai posibilitatea asta.
5. te poti muta daca esti majora si sa traiesti dupa regulile tale