| Frank51 a întrebat:

E normal sa curga sange toata ziua dupa o extractie de masea? In cat timp va fi ok gingia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să apeși acolo un tampon din vată sterilă. Să apeși tare.
Să nu îl miști până se formează un mic cheag de sânge care acoperă gaura.
Asta va opri sângerarea. Apoi îl îndepărtezi.

| Frank51 explică (pentru sadrian46):

Cand am plecat de la cabinet am avut asa ceva, mi-a spus sa tin 30 de minute dupa care sa o scot, asta am si facut. Nu stiu daca e ok sau nu, dar mi-a curs cateva ore apoi s-a oprit, apoi iar mi-a curs(dar curge foarte putin), apoi s-a oprit. Am verificat acum si nu imi curge. E prima data cand am facut aceasta procedura si de asta am intrebat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Frank51):

Dacă acum nu mai curge sânge, dacă s-a oprit, înseamnă că a început procesul de reparare a zonei de către organism.

| Raducons a răspuns:

Chiar toata ziua nu este normal, poate nu ai tinut pansamentul bine acolo, O sa treaca Se vindeca intr-o saptamana cel putin, cam atat dureaza ranile in gura.

| Hyper512 a răspuns:

Da,este ok iar Gingia va fi ok dupa 2-3 maxim 5 zile. Daca iti curge dupa 4-5 zile, iti sugerez sa vizitezi un Doctor, Mulțumesc!