| Paula_topolovan a întrebat:

E periculos sa recongelezi carnea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e periculos, dar e cam scabros...Nu mai e asa proaspata si eu una n-as manca!

4 răspunsuri:
| bubu_7778 a răspuns:

Da este periculos! Carnea congelata trebuie preparata si aruncata daca ne-a mai ramas. O putem portiona si aseza in pungi de plastic pentru a folosi atat cat este necesar.

| Delia 75 a răspuns:

Conservarea cărnii prin frig are ca scop oprirea acţiunii microorganismelor şi deci, păstrarea pe o durată limitată de timp a proprietăţilor produsului, avute în momentul începerii acţiunii frigului.Carnea decongelata trebuie pregatita, carnea se strica repede, este mediu bacterian, etc, nu se descongeleaza si apoi congeleaza repetat.
Carnea decongelata trebuie preparata imediat intrucat exista pericolul invadarii cu flora microbiana si al alterarii rapide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. carnea odata decongelata trebuie preparata. de aceea este bine cind cumparam mai multa carne sa o portionam inainte de a o congela, in functie de ce dorim sa preparam. apoi scoatem cite un pachet pentru a-l gati. de asemenea este bine sa punem un biletel pe fiecare pachet ca sa stim pentru. ce este acea carne. de pilda: "pentru. tocat". "pentru. friptura" "pentru. supa" etc. se poate chiar cumpara carne proaspata de cite ori avem nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata ce ai decongelat carnea, bacteriile au inceput sa zburde libere pe ea si, desi o bagi la rece iar, bacteriile nu vor muri! (congelarea nu ucide bacteriile, ci doar le incetineste dezvoltarea). Odata ce decongelezi carnea, ea va deveni periculoasa pentru tine.