| Bruno92 a întrebat:

E posibil ca, cauza depresiei mele severe sa fie legat de circulatia cerebrala? Adica nu circula bine sangele? Cum am ajuns la aceasta concluzie?
Mereu o pun pe maica-mea sa imi faca masaj undeve osul occipital, masaj circular, mentionez ca ea nu stie sa faca masaj... dupa cateva minute dispare depresie brusc, ca si cum nici nu as avea-o. Inca o problema e tiuitul in urechea stanga (tinitus ) poate are o legatura si tiuitul cu circulatia sangelui in zona capului sau presupun. Ar putea fi cauza asta a depresiei? Cum e posibil sa ma simt brusc bine dupa ce maica-mea imi face masaj in zona aceea? Adica ce nu reusesc antideoresivele in atatea luni reuseste maica-mea in cateva minute. Inainte sa merg sa imi faca masaj ma simteam extrem de rau nici nu aveam chef sa ma cobor din pat si aveam si ganduri intunecate. dupa masaj sunt cat se poate de ok, adica in acest moment!
Ce as putea avea? La ce doctor ar trebui sa merg la neurolog?
Sa fie asta cauza depresiei? Mentionez ca sunt sedentarist nu fac miscare aoroape deloc.
Sau are legatura cu o afectiune a coloanei si de aceea nu circula bine sangele?
As fi cel mai fericit om de pe pamant daca as scapa de depresie.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vass19 a răspuns:

Depresia poate fi cauzata si de factorii externi nu doar de starea ta de sanatate, daca exista cearta in familie, te simti exclus, nu ai prieteni sau ai impresia ca totul ce faci nu este bine. incerca sa vezi lucrurile pozitiv, vindecarea poate avea loc doar daca iti doresti asta, sunetul din urechi este cauzat de hipertensiune, probabil din cauza obezitatii, nu pot sa dau un raspuns concret, poate aparea din cauza multor aspecte. incearca sa alergi seara daca te deranjeaza prezenta oamenilor, te va ajuta mult. trebuie sa ai incredere in tine si totul va fi bine.

11 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Un RMN sau un Tomograf ar putea să te lămurească! Mergi la medicul de familie să-ți de-a trimitere. Ai atâtea comorbidități că numai un specialist se poate pronunța!
Și:
Nu te lua după sfaturile celor de pe tpu.ro!

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

După masajul ăla, cât timp eşti ok? Câteva minute, o zi, două?

| Bruno92 explică (pentru gabicoo):

Nu ma iau mister, normal ca o sa merg. Eu totusi zic ca, cauza depresiei e insingurarea dar daca ar fi asa nu stiu, si cand ma aflam langa multe persoane ma simteam la fel de rau. Acum mi o facut putin maica-mea masaj si brusc m-am simtit deodata ok si vad ca si acum ma simt ceea ce e freak. Eu unu nu am mai auzit cazuri sa ai depresie din cauza circulatia celebrala. Eu stiu ca are legatura cu serotonina, dopamina si asa mai departe. happy
Alta cauza e hipotiroidismul si alte afectiuni, boli ale glandei tiroide. cert e ca mam cam saturat sa umblu la doctori si sa arunc bani aiurea cand ei nu stiu sa faca comexiuni directe sau indirecte ..adica stiu eu cu un amarat de liceu si nu stiu ei, ei cu antidepresive trateaza efectul nu si cauza.

| Bruno92 explică (pentru XKronstadt):

Pai tocmai ca daca as putea as merge.da tu cum esti un comunist analfabet functional nu sti ce e depresia ca nu mai esti in stare ..eu am depresie de 12 -14 ani desteptule, tu nu ai rezista nici o zi cu o depresie asa serioasa. Tu crezi ca poti face ceva mecanic cand ai depresie? Mai rau te simti! Ai avut in viata ta depresie mai mult de 5 ani ca sa stii cum se manifesta?

| Bruno92 explică (pentru sabin89):

Pai nu stiu, o trecut 30 de minute si sunt foarte ok nu mai ma simt rau deloc.pai pare reactiva, adica ba trece, ba revine si tot asa, indiferent ca, gandesc pozitiv.

| gabicoo a răspuns (pentru Bruno92):

Da! Ai dreptate! Medicul te consultă, își face o părere, stabilește un diagnostic și scrie o rețetă. Nu are de unde să știe prin ce suferințe treci tu! Nu le pasă! Unii din ei sunt și habarniști!

Eu te sfătuiesc să mergi la o clinică universitară unde să fii consultat de un profesor universitar - de un doctor nu de un medic.

| Bruno92 explică (pentru gabicoo):

Da si diagnosticul nu e mereu corect, sunt patit! Idioti!
Da nu e o idee rea. pai banu conteaza si diagnosticul puscat eronat si next si tot asa.
Dar eu am dat de un medic psihiatru ok (femeie ) care spun eu o dat corect diagnosticul si e si de treaba numai ca buba e ca nu poate gasi cauza tot incearca sa imi schimbe tratamentul e neputincioasa asa sunt majoritatea fiindca nu poti vindeca o boala ce are o cauza poate organica si, si psihica daca e nu poti vindeca, cand nu le mai i ei din nou reapar simptomele. Eu sunt de parere ca nu am tratato la timp da eu nu stiam ce e aia depresie credeam ca asa sunt eu dar nu, nu sunt asa, mie imi place viata, distractiile sa rad si multe altele.
Acum ciudatenia e de ce aproape mereu ma simt bine dupa ce maica-mea imi face masaj ca daca merg la cineva sa imi faca tot rau ma simt.

| Bruno92 explică (pentru vass19):

Mersi frumos, foarte bun raspunsul! Da asa este m-am ingrasat cu 20 de kg in plus happy

| Bruno92 explică (pentru vass19):

Am avut prieteni dar erau parsivi. Acum într-adevăr nu mai am. E greu sa iti faci prieteni cand depresie e atat de nasoala nu ai nici o motivatie am avut zile cand efectiv nu puteam sa ma dau jos din pat si cand reuseam parca era ca o minune. Acum sa mai ameliorat, dar sunt momente cand intwnsitatea e asa mare ca nu mai pot face nimic desi vreau, desi gandesc pozitiv nu functioneaza, cand trece pur si simplu se intampla cam la fel cum apare fara nici un motiv, cauza, gand negativ, suparare, stres pur si simplu apare si sunt game over in acele momente.

| Dana2103 a răspuns:

In unele cazuri, depresia este cauzata de o circulatie cerebrala proasta. Sunt medicamente care imbunatatesc circulatia