| OMGJellybelly a întrebat:

Buna T P U, am o alta problema al carui ajutor am nevoie de la voi.
Pentru inceput, este mai mult o problema de sanatate,deoarece, nu stiu cum sa ma "numesc" mai exact,dar am diferite dureri in diferite parti.
Am sa le enumar, probabil am sa va plictisesc,dar in fine.
Pentru inceput, am probleme la coloana vertebrala, am un inceput de scleroza,daca-mi amintesc bine spusele asistentei, am facut un "control" la scoala. Dar nu am avut curajul sa pasesc in cabinetul unui doctor, asa cum mi-a fost indicat.
Si durerea aceea persista in zona plamanilor, si respir greu si scandat atunci cand merg. Uneori, cand accept cu greu, o las pe mama mea sa-mi faca masaj, si chiar si atunci imi pocneste de 5-6 ori in zonele in care ea apasa. Si cu sau fara acel masaj, imi pocnesc acele... Am un lapsus chiar acum,dar in fine, acele parti ce alcatuiesc coloana. Înțelegeți. Si incepe sa ma doara de multe ori, am avut o perioada intocmai ca aceasta,dar speram sa fie din cauza menstruatiei,dar acum, imi dau seama ca ar putea fi altceva, si probabil acea scleroza de care am mentionat mai sus.
Alta durere ar fi cea de la inima, sincer se intampla din ce in ce mai des, am diferite momente cand o mica "intepatura"a ei, daca pot s-o numesc asa, apare. Dar totusi n-o bag in seama, deoarece mereu presupun ca ar fi din cauza stresului si oboselii aduse de la scoala sau problemele adolescentine de zi cu zi. Totusi am un mic dubiu cum ca ar putea fi ceva ce nu ar trebui ignorat.
O alta ar fi cea a genunchilor, nu am o durere sau crampa anume, numai ca atunci cand ma aplec pur si simplu pocnesc, facandu-ma sa ma simt precum o batranica.
Acum,ne avand vreo legatura cu subiectul, din gresala,acum o saptamana cred, am rupt o alunita, si era una destul de mare, si am pansat-o, de fapt am pus doar un leucoplast, si am sperat ca se va vindeca, e posibil sa... Nu stiu... Sa fac cancer de piele precum am citit? Sau nu se va intampla nimic. Tin sa mentionez, ca s-a rupt acea "cojita" de cateva ori.
In fine, reluand. Toate aceste probleme, dureri abdominale, pe care am uitat sa le amintesc, au legatura cu un lucru anume? Adica, toate au aceeasi sursa din care provin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Da, s-ar putea ca toate sa aiba aceeasi sursa. Cauta informatii despre sindromul Dirk Hamer, poate o sa gasesti raspunsuri.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

1. Durerea de spate. Esti sigur ca asistenta nu ti-a spus ca este vorba de scolioza si nu scleroza? Este cam greu de detectat scleroza doar pe baza unui consult facut la scoala, iar de regula osteoscleroza se instaleaza la batrani. Banuiesc ca este vorba de osteoclreoza de spui ca implica oasele spatelui.
Daca este scolioza si nu scleroza, se poate remedia cu exercitii pentru intarirea muschilor spatelui. Prin urmare, poti cere o trimitere de la doctorul de familie la un kinetoterapeut.

2. Junghiurile din jurul inimii. Daca sunt localizate si intr-un singur punct, atunci cel mai probabil este vorba de niste junghiuri ale muschilor intercostali, cauzate de dezvoltarea cutiei toracice.

3. Cat despre pocniturile de la genunchi, din nou, in timpul cresterii, incheieturile pot pocni uneori, din cauza faptului ca se poate intampla ca o parte a unei incheieturi sa fi crescut mai repede decat cealalta si cele doua parti sa nu calce foarte bine una peste alta, prin urmare vor pocni. La fel, durerile de genunchi si de incheieturi nu sunt anormale in timpul cresterii.

Dupa problemele tale, banuiesc ca te afli undeva in perioada adolescentei. Prin urmare, in afara de scolioza, cel mai probabil, toate problemele tale au aceeasi sursa si anume cresterea.

| BogdăneI a răspuns:

Tu cu atatea dureri, ceri sfatul unor oameni nepriceputi pe internet?!
Ti-a fost recomandat sa vizitezi un medic, ai diverse dureri si tu tot nu te-ai dus?
Du-te la medic urgent!
Ce se intampla cu voi oamenilor?!, Credeti ca medicii sunt pusi de forma? Credeti ca medicina dureaza 6 ani ca voi sa dati un search in 2 minute? Crezi ca te ajuta Dr. Google? Orice cauti pe Google iti va da o groaza de prostii care te vor speria.
Nu mai sta pe ganduri si fugi la medic! Nu te mananca!
Vai de noi...