| anonim_4396 a întrebat:

E posibil sa lesini cu vointa, fiindca stiu pe cineva care sustine asta. Daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kta1999 a răspuns:

Da,poți, dacă respiri din ce în ce mai des într-un timp de 3minute, iar în momentul acela cineva îți dă o palmă în piept nu trebuie să fie foarte tare, lesini.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti lesina instanatneu sau poti sa te prefaci ca lesini.
Lesinatul instantaneu este provocat de o prauma sau emotie, pe cand prefacatoria se poate intampla ca sa dramatizezi sau sa impresionezi pe cineva.
Vointa aia de care vorbesti tu, nu-i decat o inselatorie, persoana care o practica, probabil ca stie cum sa mimeze un lesin adevarat.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca stii pe cineva de ce mai intrebi? Inseamna ca se poate.
Eu ma arunc sa spun ca este imposibil sa-ti provoci singur un lesin (voit), e posibil sa-ti provoci singur un lesin sub anumiti factori stressori, (vezi oamenii care lesina cand li se ia sange sau vad un ac). Daca te folosesti de anumite lucruri, tehnici, este posibil, dar daca esti singur e si mai posibil sa si decedezi.
Doar prin "autosugestie" as zice ca nu e posibil sa lesini.

| Anonima8943 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am pus intrebarea respectiva fiindca eu nu cred asta si astept alte pareri in afara de a mea

| CuriousStuff a răspuns:

Am vazut ca sunt raspunsuri care zic ca iti poti tine respiratia si lesini, si alte "metode". Nu e adevarat, corpul nostru are o abilitate de autoprezervare si autoaparare incredibila, nu o sa poti sa-ti ti respiratia pana la lesin pentru ca nu te lasa creierul, atata o sa lupte cu dorinta ta de a-ti tine respiratia pana o sa respiri. De aceea te si ineci, daca ai putea sa-ti tii respiratia nu te-ai ineca, ai lesina si ai pluti, dar corpul te obliga sa tragi o gura de aer, chiar daca esti in apa... Cine zice ca nu e asa e invitatul meu sa se bage intr-o piscina, cu capul sub apa si sa-ti tina respiratia, sa vedem daca prima data lesina sau prima data trage o gura de aer (apa).

| Anonima8943 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Uau. Chiar nu m-am gandit la asta. Multumesc, funda nu pot sa iti dau fiindca am dat-o deja.

| Razvan0812 a răspuns:

Creierul comanda orice actiune pe care o executa corpul.Asa ca, daca acea persoana este destul de 'prefacuta' ca sa lesine, bravo ei.Depinde de fiecare persoana in parte, cat de mult il duce mintea sa se prefaca.

| Alex2904 a răspuns:

Asculta manele si lesini

| Razvan0812 a răspuns (pentru Alex2904):

Depinde daca iti plac.Mai bine fa o ora de matematica cu profa mea....si atunci mai vorbim =]]

| biancabbb05 a răspuns:

Ba de fapt poti cu vointa. Iti tii pur si simplu respiratia pana lesini, creierul nu mai primeste oxigenul de care are nevoie si pur si simplu lesini. Nu ai cum sa mori din asta, adica prin sufocare..deci poti doar lesina in modul asta. Cauta si pe net.