| smiley92 a întrebat:

E posibil sa mergi pe stilul de viata vegetarian complet si sa cresti in masa musculara si forta?

In special m-ar interesa sa progresez cat mai mult in forta pentru ca as vrea sa practic arte martiale pe viitor.

Am vazut articole ca sunt si culturisti vegetarieni insa nu sunt asa umflati ca unul indopat cu carne, steroizi si suplimente.
Asta m-ar interesa si pe mine iar muschii 80% se fac in bucatarie asa ca e cam la risc daca nu am cunostintele necesare sa acoper deficitul de vitamina B12 cat si alte vitamine si nutrienti din fructe, legume si oleaginoase.

Nu ma intereseaza sa ajung o matahala sau sa iau nu stiu ce prafuri aditionale pe langa o dieta variata, pur si simplu vegetarian cat mai natural progresand in forta.
O sa imi iau niste critici de la unii ca nu se poate fara carne, oua, peste, branzeturi, lapte, uleiuri dar e doar o simpla intrebare inainte de a face ceva gresit.

Problema e ca am un metabolism rapid si ard multe calorii fara sala deci va trebui si dieta sa fie pe masura.

Pana la urma m-am gandit sa nu renunt cu totul la carne si sa consum mai putin alimente de origine animala, mai mult de origine vegetala pentru ca ar fi mai sanatos spun cercetatorii englezi sau americani Posted Image) Voi in care aveti incredere, in cercetatorii americani sau englezi?

Este cineva pe aici care practica sport intens sau de performanta si e vegetarian?

Cunoasteti niste carti de retete si cum sa acopar zilnic nutrientii de care am nevoie printr-o dieta variata?
As avea nevoie de un ghid sau de o carte completa in acest sens.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Performanta fara proteina animala si vegetala nu merge. Combina, hraneste ti corpul cat mai variat si natural. Legat de Artele Martiale, ...multi se inscriu putini sunt chemati.

| smiley92 explică (pentru baru):

Nu as spune ca e chiar asa.Am aflat niste lucruri interesante iar unul din ele e cam asa:

"Nu-i asa ca (virgula) calul, ca sa traga o zi intreaga la caruta va minca cit mai multa CARNE, lapte, branza, oua? ....ca sa aiba putere? Pai de unde vine puterea? din iarba (cu 2% proteina)? E imposibil asa ceva!?! Ba uite ca-i posibil!
Boul trage la jug o zi intreaga! Ca sa aiba putere si energie, CE MANANCA boul? CARNE, lapte, branza, oua! Nu-i asa? Ei uite, ca nu-i asa! Si asta mananca... iarba!?! De unde vine puterea? Din iarba!
Cainele care alearga, dupa 100 m, zici ca moare, asa-i atarna limba "de-un cot"! De ce n-are putere? ...ca mananca... carne!?!
Stiati ca ELEFANTUL (cel mai mare animal terestru) poate alerga cu 40 km/h, 4 ore neintrerupt? Puneti sa faca asta un leu, caci dupa primul km isi da sufletul! Ce mananca elefantul ca sa aiba putere? CARNE, lapte, brinza, oua? NU, ci paste!?! De unde vine puterea? Din dieta VEGANA corect condusa!"

| Cosmin86 a răspuns (pentru smiley92):

E vorba de genetic. Asa compara un bou cu un tigru, oare cine castiga? Sau cu un T-Rex laughing

| Adry05 a răspuns:

Sunt destule carti si site-uri, articole etc cu meniuri pentru vegani, exista multe batoane proteice + multe alimente care contin proteine si tot ce-ti mai trebuie si gaseai in carne si alte alimente, trebuie doar s ate pui sa cauti

| smiley92 explică (pentru Adry05):

Mai exact, da niste detalii de carti cu retete.
Dar nu fel si fel de retete, vreau o carte cu detalii despre cum sa iti planifici dieta si daca se poate fara dulciuri ca asa gasesc tot felul de retete si carti care mai mult sa ma incurce decat sa ma ajute.

Cu fibrele la fel nu ai cum sa iti gasesti dieta potrivita, daca un mar mediu are doar 3 grade de fibre de unde acoperi necesarul zilnic de 30-50g fibra zilnic? Mananci 10 mere, cu tot cu coaja ar fi mai recomandat?
N-am idee, de asta mi-ar trebui un ghid sau o carte in care sa explice cu lux de amanunte.
Si nu neaparat vegan, veganii stiu ca nu prepara mancarea pentru ca nu folosesc focul.E cam complicat sa devii vegan peste noapte, nu e o idee prea stralucita sa nu iti prepari hrana.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil!
Poti sa iei proteina din vegetale!
Uite aici o lista completa cu proteina vegetala:
http://tanarsisanatos.ro/site/cele-mai-bune-surse-de-proteina-vegetala/