| ☼loli☼ a întrebat:

E sanatos sa fi vegetarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Unele studii arata ca organismul uman are nevoie pe termen lung de proteine din carne.
Citeste si asta: http://www.gandul.info/......or-3336259

14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Da! Este adevarat ca o viata sanatoasa inseamna un regim alimentar vegetarian dar viata trebuie traita din plin fara sa faci excese, cu un grataras, cu o sticla de vin bun si... o dragoste adevarata, ca oricum tot acolo la aleia cimitirului ajungi mai devreme sau mai tarziu cum iti este scris. Deci bucurati-va de tot ce inseamna viata si trait-o din plin.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E sanatos insa cu o alimentatie echilibrata rezultatul e acelasi.Se poate manca un gratar de pui alaturi de legume pregatite la Steamer(aparat de gatit la abur, la Flanco, sunt la pretul de 100 roni), Piept de pui cu diferite garnituri de legume, ambele pregatite la abur, condimentate sunt super, etc...

mira
| mira a răspuns:

Pe anumite perioade bine delimitate este sanatos sa adopti o dieta vegetariana.Organismul uman are insa nevoie de proteine superioare si acestea sunt de origine animala. Daca n-ai nimic de facut poti fi si vegetarian. Daca desfasori munci in care este angajat creierul, atunci un regim care combina in mod judicios alimentele de natura animala cu cele vegetale este mai eficient.Conteaza de asemenea ce varsta ai, cu ce te ocupi, care este starea ta de sanatate.

| User a răspuns:

Da, da' e cam naspa. adica mancarea aia nu are nici un guststraight face

| DeeAnna. a răspuns:

Da. E sanatos. Chiar mai sanatos.

| Catalion a răspuns:

E ca si cum ai intreba: "Pestii inoata?" sau "Pasarile zboara?".
Da, e foarte sanatos sa fii vegetarian!

| ☼loli☼ explică:

Asta e bine happy Eu auzisem ca nu e bine pentru ca nu ai parte de proteinele din carne.

| ☼loli☼ explică:

Atunci o sa devin numai semi-vegetariana happy doar mai reduc cantitatile... in orice caz, m-a speriat articolul tau @abhhee hee

| Matusha a răspuns:

Am cunoscut pe cineva care din ratiuni religioase era vegetarian. intr-o zi a avut un accident, a cazut de la vreo 4 metri(lucra pe o schela) si ajuns la spital nu a mai putut fi ajutat chirurgical deoarece organismul sau era prea slabit si lipsit de resurse pentru a lupta. A murit la 27 ani. Concluziile poti sa le formulezi chiar tu.

| Eeeh` a răspuns:

E mai sanatos decat crezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organismul nostru are nevoie si de proteinele din carne...deci nu e sanatos nici asa, ca sa fi sanatos trebuie sa mananci de toate. ( ma refer la alimentele sanatoase)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 20 mi de ani de proteine animale vin semenii nostri sa ne spuna ca este bine sa mananci alune, incercati sa mancati proteina animala buna :pui, peste, vaca si sigur organismul va va fi recunoscator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum e sa fi vegetarian, insa stiu cum e sa fii vegetarian! Da, e sanatos, dar nu continuu, poti alege o dieta lacto-vegetariana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe categorii de vegetarieni. oricare dintre ele sunt mult mai sanatoase decat dietele omnivore. cauta carti scrise de dr Emil Radulescu si te vei convinge