| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva de aici vegetarian? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu urmez o regulă mai dubioasă laughing) mănânc doar porc, pui și pește, de altă carne nu mă ating.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt 100% sigur ca cel putin o persoana din aceasta comunitate, se incadreaza in aceasta categorie (daca pot sa ii spun asa).

| LPCTSTR a răspuns:

Prefer sa am o alimentatie normala si o viata la fel de normala.

| gabicoo a răspuns:

Nu e bine să fii vegetarian!
Un vegetarian => o vacă și și iepuri flămânzi!

| Bariel a răspuns (pentru gabicoo):

Bine ca nu bine sa fi vegetarian, dar e bine ca mananci carnea unor animale care nu voiau sa moara? Sa nu mai spun de conditile in care sunt tinute... trage un ochi aici https://youtu.be/LQRAfJyEsko

E de ajuns sa te uiti la primele 10 min si o sa ti se faca scarba de umanitate

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bariel):

Joac-o pe asta: de unde stii tu ca voiau sa nu sa moara? Ai facut cumva experimente pe creierul animalelor sa vezi tu ca ele poseda sau nu constienta umana care rezida in emotie?
Eu sunt mai mult ca sigur ca raspunsul tau este "nu" pentru ambele intrebari.
Prin urmare, nu spune ca animalutul a vrut sa moara sau nu daca tu nu stii ca animelele sunt capabile de constienta specific umana, ok?winking

| Bariel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da ma, sigur voiau sa moara. Instinctul primar al fiecarui animal este cel de supravietuire. Pana si porcii aia din documentar, cand au vazut ca se indreptau spre abator au incercat sa sara din custi. Si in salbaticie, de ce fuge zebra de leu? Ca nu vrea sa moara evident.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bariel):

Nu stiu de tine, dar moartea in unele momente este cea mai buna daca stai sa te gandesti mai bine.

| Bariel a răspuns (pentru LPCTSTR):

Aici ai dreptate

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bariel):

Dumnezeu pentru ce a facut animalele? Pentru ajutor si hrana oamenilor.

| Bariel a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dao dracu de treaba, nu le-a facut ca sa le mutilam si abia apoi sa le curmam suferinta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bariel):

Aici sunt de acord. Dar la unele popoare e traditie, la altele conditii doar.

| Werrich a răspuns:

Adventistii

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Nu toți... Ei nu mănâncă doar o anumită categorie de carne, de la animalele considerate ca fiind "necurate" în legea iudaică.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Nu toti. Doar advetistii reformati sau adunarea mica. Adunarea mare mananca carne de pasare si de animale cu copita despicata si rumegatoare: vaca, oaie, capra, bivolita etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Adventistii toti mananca oua, lapte, branza, deci nu sunt vegetarieni nici unii.

| Werrich a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dar nu mănâncă porc, plus ca ei predica vegetarianismul conform scrierilor lui Ellen G. White.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Nu etse adevarat. Nu predica vegetarismul. Eu ma refer la adevaratii adventisti, nu la nu stiu ce ramura. Si ti-o spun ca am cunoscut asemenea grupari din interior.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Dar musulmanii de ce nu mananca porc?

| Werrich a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Este interzis: "Ci El v-a oprit vouã doar mortãciunea, sângele, carnea de porc și ceea ce a fost menit altcuiva decât lui Allah." (Coranul 2:173)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Povesti! Nu-i asta motivul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Werrich):

Fiindca nu mi-ai dat adevaratul raspuns, iti spun eu. Musulmanii nu mananca carne de porc deoarece religia lor a luat fiinta in zonle fierbinti ale tarii. Carnea de porc are multe grasimi si dupa cum se stie, grasimile consumate, produc multa energie in corpul omenesc, ceea ce este contraindicat in asemenea zone. Musulmanii, neconsumand alcool nu au cu ce sa "stinga" efectele grasimii de porc, asa cum o fac arelenii cand mananca slana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru? Am vrut sa pun o intrebare legata de subiectul asta, si toata lumea mi-a dat numai raspunsuri negative. Eu la branza si peste nu renunt, sa zica cine ce o vrea, si delfinu mananca peste. Prin afara se face mult scandal sa nu mai manance lumea carne, dar nu ajunge in minunata presa care e "pro carne".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, eu, și ma simt foarte bine de cand cu stilul asta de viață sănătos.
M-am ambiționat în urma unui documentar văzut pe YT, se numește Minimalism, ti-l recomand.
Păcat ca nu se promoveaza mai mult conceptul asta american.

| Helper07 a răspuns:

Omul e omnivor. Dumnezeu ne a creat corpul si pentru vegetale si pentru carne, n are rost sa ne certam pe faptul ca omul are canini fiindca trebuia sa fie carnivor sau ca are intestine lungi pentru ca trebuia sa fie vegetarian. Excesul de consum a ceva anume mi se pare principala cauza a bolilor si celorlalte probleme. Trebuie sa avem o alimentatie variata si sa consumam totul intr-un mod cat mai sanatos si in cantitati potrivite. Dieta flexitariana mi se pare potrivita, desi, se spune ca nu e bine sa mananci carne deloc, eu cred ca asta e mai mult pentru ca omul nu se poate abtine din a consuma carne in exces, iar mancand rar, nu ar face decat sa l intarate si sa faca asta si mai chinuitor decat daca ar renunta de tot. Totusi. nu pot trece peste voia Domnului, nu cred ca in cer vom mai manca carne pentru ca "moartea nu va mai fi". Un stil vegetarian ne pregateste pentru traiul din Cer.

| Pantagruel a răspuns:

De ce ai fi?

| anonim_4396 explică (pentru Pantagruel):

De ce n-ai fi?winking

| Pantagruel a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca sunt atatea motive pentru care a fi vegetarian e o prostie ca imi e groaza sa ma apuc de scris aici un curs despre asta. Omul nu este vegetarian. Cea mai simpla dovada e dentitia. Caninii aia din gura ta nu sunt pentru a musca din varza si dovlecei.
Intra in discutie aici si problema malnutritiei, adoptand o dieta vegetariana apar deficiente importante, mai ales la femei ( crede-ma foarte mult de scris), referitoare chiar la sistemul reproducator si multe alte afectiuni.

Toti "vegetarienii" ajung sa simta pe pielea lor la un moment dat ca au gresit.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pantagruel):

Când vorbești din experienta sa te asculte si alții. Pana atunci citește cărți scrise de nutriționiști si aplica. Eu am renunțat la carne de 23 de ani. La lapte si oua de 13 ani. Si ma simt excelent fara sa calculez caloriile si vitaminele sau mineralele. O întrebare : De ce sunt mai bune vitaminele si minerale din animale moarte, care sunt la mana a doua, decât din legume, fructe si cereale care sunt la prima mana? Daca consideri ca dentiția omului este pentru a sfâșia prada, precum animalele carnivore, ce părere ai despre intestine, care sunt mult mai lungi comparativ cu a animalelor carnivore si datorita acestui fapt alimentele parcurg un timp mai mare pana sa fie eliminate, ceea ce face ca carnea sa ajungă la temperatura corpului sa se altereze intoxicând organismul. Nu mai vorbesc de paraziti intestinali. Din experienta mea va spun dieta total vegetariana este cea mai sănătoasă dieta, si nici nu e nevoie de suplimente nutritive deoarece organismul devine sănătos si astfel e capabil sa își extragă toți nutrientii de care are nevoie inclusiv vitamina B12.

| Pantagruel a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Draga doamna, eu scriu carti despre asa ceva happy.
Nu exista vitamine sau minerale de mana a 2a.
Dati-mi voie sa va spun ca plantele sunt la fel de vii precum animalele. Ele comunica printr-o retea vasta numita miceliu. Unele animale chiar au acces la aceste informatii, noi am descoperit acest lucru de curand.
In momentul in care taiati un copac, o planta sau o gatiti este la fel de moarta precum o gaina. Plantele de asemenea transmit semnale dureroase cand sunt vatamate, asta e o alta discutie.
Omul a evoluat foarte interesant. El nu a fost pradator precum un carnivor 100%. Initial a fost culegator iar carne manca din resturile animalelor de prada. Intestinul nostru este adaptat pentru o dieta omnivora si mai mult de atat a evoluat in asa fel incat sa poata stoarce si ultima farama de nutrienti dintr-un aliment oarecare. De ce? Pentru ca putea dura 2-3 zile pana sa te hranesti din nou. De aceea teoria cu maxim 30g proteine la o masa nu mai este acceptata. Daca am fi putut digera o cantitate limitata de nutrienti, nu am mai fi fost astazi aici ca specie.
Nici un aliment nu se altereaza in sistemul digestiv al omului. E una din cele mai interesante aberatii auzite.
Experianta dvs este subiectiva, este punctul dvs de vedere. La fel de bine un carnivor va spune ca dieta lui este cea mai buna. Eu va garantez 100% ca aveti deficiente de functionalitate in organism sj va garantez 100% ca daca acum va simtiti bine, introducand cel putin unt, oua, peste si putina carne rosie inapoi in dieta veti simti diferenta catre mai bine si veti fi mai protejata impotriva afectiunilor degenerative, boli cronice inflamatoare etc. Aceste alimente contin nutrienti benefici pentru organism ce nu se regasesc in nici o planta. Punct.
Din pacate dvs. faceti parte dintr-un segment de oameni prost informati de influenceri, persoane publice, indivizi care epateaza sau pur si simplu fac jocul celor care comercializeaza suplimente potrivite acestui segment.
Va dau un pont extraordinar pentru sanatate pe termen mediu si lung: faceti o cercetare despre trigliceridele cu lant mediu.

Ma opresc aici, sesiunea de astazi inclusiv pontul sunt gratuite, pentru viitoare consultatii voi percepe tarif conform cu informatiile dorite de dvs.
O zi buna!

| Onisim10 a răspuns:

Eu zic ca e bine sa fii vegetarian, e sanatos in primul rand, ca la cate chimicale au bagat astia in carne...Dar tot iti trebuie carne, cel putin cea de peste, e si sanatoasa fizic, cat si psihic.

| Eireann a răspuns (pentru Onisim10):

Si pesticide si ingrasaminte chimice folosite la plante. Nu e bine nici asa, nici asa. :-( pana la urma ce treaba avem unii cu ce mananca altii.

| Onisim10 a răspuns (pentru Eireann):

Cel mai bine e sa mănânci Bio, adică, sa îți plantezi singur legumele.

| Eireann a răspuns (pentru Onisim10):

Asta da! Cam care ar fi productia la hectar intr-un apartament de 3 camere?

| Onisim10 a răspuns (pentru Eireann):

La ce te referi?

| Eireann a răspuns (pentru Onisim10):

Doar ca pentru multi dintre noi, cei care locuim la oras, e imposibil sa ne cultivam singuri legumele.

| Onisim10 a răspuns (pentru Eireann):

Asta e?

| BecSpart a răspuns:

Eu

| omar456321 a răspuns:

Am incercat, pentru o saptamana, pentru motive de sanatate. Am esuat.