| ilinca_gabriela a întrebat:

Pana la urma, e mai sanatos sa fii vegetarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da.

| psiholoaga a răspuns:

Eu cred ca e. Eu sunt ovo-lacto-vegetariana de 4 ani aproape si nu am avut nicio problema in a primi si procesa hrana etc. Trebuie doar sa fii atenta sa iti iei proteinele din altceva: ciuperci, soia etc.

| gabimaris a răspuns:

Eu nu as renunta la carne (consum preponderent carne de pui si peste, mai rar carne de porc si si mai rar carne de vita!) pentru ca are un gust deosebit, depinde de felul in care este preparata; prin natura lui omul este omnivor...structura sistemului digestiv la om este pregatita pentru a digera si produse de origine animala si produse de origine vegetala, daca sanatatea este tubulata in vreun fel si se impune un alt tip de alimentatie, ok, atunci e bine sa respecti indicatiile terapeutilor, dar atata vreme cat a deveni vegetarian este doar un moft, opriti-va caci va complicati viata! Mancati cu masura si cat mai variat si totul va fi ok!

| borsec a răspuns:

Da este foarte sanatos sa fii vegetarian, dar sa ai griga de unde eiti procuri necesarul de proteine.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca neaparat e mai sanatos, pentru ca nici plantele nu mai sunt naturale si de multe ori aportul de chimicale este mult mai direct. Apropo, nu va obositi, nu cred in teoria cu produsele bio sau ecologice sau cum vreti sa le spuneti, decat daca sunt produse in gospodaria proprie.
Eu cred ca un regim echilibrat, fara excese, este la fel de bun ca si unul vegetarian sau fara carne, dupa cum cunosc si un vegetarian supraponderal, precum si carnivori convinsi sanatosi.
Cu siguranta insa vegetarienii in general sunt persoane mult mai preocupate de propria sanatate, de obicei mai bine informati si mai rigurosi in respectarea tuturor regulilor pentru o viata sanatoasa, evitand si alte alimente si obiceiuri la fel de nesanatoase (de exemplu zaharul, alcoolul, cafeaua, fumatul, sedentarismul).

| Wtf9000 a răspuns:

Da, e mult mai sanatos. Numai ca e cam greu la inceput sa te obisnuiesti fara carne. Dar cred ca merita.

| mikiscence a răspuns:

Cine reuseste sa fie vegetarian...eu cred ca este foarte sanatos...si te simti mult mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E sanatos dar implica si multe riscuri.Organismul fiecarui om poate sa nu accepte stilul de viata.Adica eu m-am imbolnavi daca as manca numai mancare vegetariana.Omului ii trebuie o cantitate saptamanala de carne.

| micuta_8485 a răspuns:

Da.este mult mai sanatos