| stoicamihai a întrebat:

E suficient sa dezinfectez rana doar cu apa? Adica sa o spal? Am in casa si crema de galbenele si cam atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E suficient sa dezinfectez rana " - dă detalii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe o rană deschisă nu se aplică cremă de gălbenele. Se dezinfectează cu iod și cu alcool. Sau se spală, dar nu cu apă de robinet, ci cu apă fiartă și răcită. Mai depinde de cât de mare este rana, cât de adâncă.

| Dana2103 a răspuns:

Si cu sapun