| RoxiiIoana a întrebat:

Ecografia la aparatul genital se face cu lenjeria intimă pe tine sau fără?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Va fi nevoie sa o lasi cat mai jos (sub nivelul ovarelor), nu este necesar sa o dai jos de tot (doar la ecografia transvaginala este necesar ).

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, gandeste-te:
Ecografia foloseste ultraSUNETE, care trebuie transmise si receptionate spre- si de la organe cat mai clar.
Pentru a obtine rezultate corecte si clare, suprafata se unge cu un gel care transmite clar ultrasunetele, fara paraziti exteriori, iar capul (senzorul) aparatului se apasa pe piele prin intermediul acestui gel.

Ce s-ar intampla daca ti-ar face ecografia prin lenjerie?
In primul rand, intreaga lenjerie s-ar umple cu gel.
In al doilea rand, distanta intre "capul" (sonda) aparatului si piele s-ar vedea pe aparat ca o tumoare uriasa tongue
Deci, e clar: ecografierea se face la pielea goala.

| Adry05 a răspuns:

Fara evident laughing

| Liviu a răspuns:

Fara lenjerie evident. vrei sa facem repetitie ceva sa te simti in siguranta? ma pot sacrifica daca esti majora laughing

| GdX a răspuns:

Te dezbraca la pielea goala.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ecografia intravaginala se face fara lenjeria intima evident.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Din câte știu goală pușcă.

| Andrei899 a răspuns:

Mai conteaza? laughing)