| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Efectele pozitive si negative ale apei minerale baute zilnic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Ronaldo, tu intrebi sau afirmi? Daca intrebi, atunci iti spun ca este recomandat sa bei numai apa minerala ( apa de izvor ), acum este o discutie lunga despre ce apa minerala sa bei. De exemplu la mine langa oras sunt multe izvoare in padure, departe de civilizatie si nepoluate, aia este dupa mine cea mai indicata sa o bei. Daca tu te referi la apa minerala cumparata din magazin, atunci trebuie sa ai grija la continutul de dioxid de carbon care este asociat cu multe afectiuni gen balonare, aciditate, varice etc.
Uite aici un link pe tema asta, citeste si la comentarii : https://niceeynice.wordpress.com/......rbogazosa/

| 17Ioana a răspuns:

Pro: minerale
contra: balonare, faci pietre la rinichi, te dor rinichii
de regula, toate alimentele/bauturile sunt bune, dar in portii mici, sa nu exagerezi cum faci tu, bei zilnic. Trebuie sa ai un echilibru. De regula, bauturile/mancarurile, cu cat sunt in stare cat mai naturala, cu atat sunt mai sanatoase. Legat de apa minerala, sunt pe categorii, au acid de la sursa ( naturala ) sau altele ce au artifical