| AnneM123 a întrebat:

Endocrinologul are si specialitate de ginecolog? Sau se ocupa doar de tiroida si etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt specialitati total diferite. Deci NU.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Endocrinologul se ocupa numai cu glandele endocrine din corp, pe cand ginecologul numai cu aparatul reproducator femeiesc.

Pentru glanda tiroida ai nevoie sa mergi la un ENDOCRINOLOG!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are.

| Freya1 a răspuns:

Nu.
Da,îți poate afecta menstruația spre exemplu o problema la tiroida și sa ti se de-a niste pastile pe baza de hormoni.Dar endocrinologul nu înlocuiește consultul ginecologic.

| Adelina4679 a răspuns:

Nu are...sunt doua specialitați diferite

| AndreyMisthebest2007V2 a răspuns:

Endocrinologia este o specialitate medicală care se ocupă cu studiul sistemului endocrin (glandele endocrine) și cu tratamentul afecțiunilor acestuia, inclusiv tiroidă, pancreas, glanda suprarenală, glandele sexuale, glanda hipofiză și altele.

Ginecologia se ocupă cu sănătatea reproductivă feminină, incluzând sarcina, nașterea, menopauza și afecțiunile ginecologice.

Unele endocrine afectează și sănătatea reproductivă feminină, astfel că unii medici pot avea specializări în ambele domenii, dar în general endocrinologia și ginecologia sunt considerate specialități distincte.