| stoichist a întrebat:

Este adecvarat ca folosirea castilor duce la pierderea auzului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Este adevarat ca, daca le folosesti cu volum tare, in timp, scade sensibilitatea auditiva si vei auzi mai prost. Volum tare inseamna orice volum care acopera zgomotul din mediu. Urechea e bombardata zilnic cu sunete, chiar cand nu suntem constienti de ele. Toate organele de simt au proprietatea de a-si adapta sensibilitatea: la stimuli scazuti, creste sensibilitatea, la stimuli puternici, scade. Adica, daca te expui frecvent la sunete scazute urechea ta devine capabila de a auzi sunete mai fine si abia perceptibile. Daca te expui la sunete puternice, auzul tau devine mai greu stimulabil si e nevoie de sunete tot mai puternice pentru a depasi pragul sensibilitatii.

cristian
| cristian a răspuns:

Antifoanele chiar iti protejeaza auzul.

| Flav a răspuns:

Hai acum sa nu facem din tzantzar armasar chiar orice lucru.Lucrurile devin periculoasa cand ai castile la maxim si folosesti f des.In rest, nu exista absolut niciun pericol. Daca stai cu melodia in winap-ul la maxim sau ai un joc cu efecte special si-ti bubuie sonorul in ureche, atunci e si normal sa ai anumite probleme.In rest, nu-ti fa mari griji, doar incearca sa reglez sonorul din cand in cand happy

| andreutz a răspuns:

Chestia asta, care a rezultat dintr-un asa zis studiu al unor oameni de stiinta, e o aberatie... e exact ca si faza aia cu painea, cand nu stiu ce destept a zis ca a facut el studii si painea e cancerigena...si uite asa a scazut consumul de paine drastic in perioada respectiva... te intreb eu pe tine acum, dupa logica oricarui om normal... ce dauneaza mai mult: sa stai cu castile pe urechi la un volum mediu sau cu boxele la maxim la tine in camera de exemplu?

| Diva a răspuns:

Cred ca te referi la castile de la mp3, ei bine nu castile

| claudiarebecca a răspuns:

Iti slabeste auzul si de la casti, si de la muzica cu volum mare, si de la vorbitul la telefon toata ziua. mie cel putin, asta din urma mi-a generat o scadere a auzului - un pic neplacut

| pispis a răspuns:

Nu daca nu abuzezi si nu asculti la volum sonor mare.