| 1357910 a întrebat:

Folosirea căștilor atunci când telefonul este la încărcat poate duce la electrocutarea persoanei respective? Am auzit pe net o știre cu o fata din China care a murit în somn deoarece asculta muzica pe căști cu tel la încărcat. Folosesc tel Lenovo si il încarc cu încărcător Sony si mai si ascult muzica pe căști în același timp și îmi este puțin cam frica.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat! De la incarcator, ala ce il bagi in priza se numeste transformator. Transformatorul transforma curentul electrica mare in curent electric mic.Ti-am zis asa ca sa intelegi. Ce intra in telefon e un curent electric care doar te pisca un pic ca si cum te-ai intepa in ceva din greseala. Daca apleci urechea la tot ce se zice pe internet, stai cu frica in san la multe altele.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca are ceva probleme incarcatorul ca in telefon ajunge un curent destul de slab

| KillaNoFilla a răspuns:

Singura explicatie ar fi:Incarcatorul sa se fie defectat>telefonul sa se arda(facand doar punte intre casti si incarcator)>si castile sa fie intrerupte undeva incat sa o atinga pe piele.
Desi pare imposibil sa fie toate.

| PogChamp a răspuns:

Telefonul tau functioneaza pe o tensiune de vreo 3.7 volti, cu cativa miliamperi intensitate. Oricat ai incerca nu poti sa te electrocutezi cu telefonul.
Curentul din priza are in medie cam 220 de volti dupa cum e specificat in panoul de siguranta.
Daca legi 2 fire de la priza la telefon o sa auzi cum o sa faca poc si dupa o sa plangi ca nu mai merge.
Pentru a se alimenta, partea butucanoasa de la incarcator are in ea un transformator, ce transforma curentul ala imens de la priza de 220 de volti si cativa amperi, in tensiunea si intensitatea necesara functionarii telefonului tau.
Deci cu alte cuvinte oricat de mult ai incerca, atata timp cat nu bagi degetele in priza nu ai cum sa te curentezi de la telefon.

| amberleal353 a răspuns:

Da este adevarat...dar in unele cazuri
Sfatul meu este sa nu te joci cu asemenea lucruri ca nu sti cand ti se poate intampla.Si eu foloseam tot asa ca tine dar m-a avertizat mama mea sa nu mai folosesc aceasta tehnia
In timp ce til lasi la incarcat te joci ceva sau citesti big grin
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking