| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand faci sex ramai insarcinata doar daca esti pe stop?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

De regula atunci cand ai contact sexual si esti la ciclu, nu exista pericolul sa ramai insarcinata, insa aceasta nu este o regula generala, pentru ca se poate intampla ceva neprevazut.Au fost cazuri cand au aparut sarcini nedorite chiar si asa. Cel mai bine este fie sa te protejezi sau simai indicat ar fi sa nu ai relatii sexuale in perioada aceea pentru ca te poti imbolnavi foarte usor. Eu personal cunosc cazuri din astea, femei care dupa o perioada de timp in care au avut relatii sexuale in perioada ciclului, pe motiv ca nu raman insarcinate s-au imbolnavit de cancer. Sfatul meu este sa ai foarte mare grija si atentie cu organismul tau.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate iti doresc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au au au educatia sexuala. promiti ca nu faci sex pana nu stii cu ce se mananca?

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e adevarat deloc.Perioada fertila e intre cele doua cicluri; se calculeaza in functie de periodicitatea ciclului.

| LolaLollita a răspuns:

Nu.