| Sonyaaynos a întrebat:

Este adevarat ca daca ai firele despicate nu iti mai creste parul?
Funda pentru un raspuns complex!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Slow a răspuns:

Parul nu se opreste din crescut toata viata. Doar ca daca ai varfurile despicate, lungimea lui va ramane constanta. Varfurile se vor despica pe firul de par din ce in ce mai sus si parul va incepe sa se rupa foarte usor. Degeaba el de la radacina creste, daca varfurile despicate nu ii dau voie sa se lungeasca. Indicat este sa iti tai varfurile la fiecare 3 luni, sa nu te usuci cu foenul prea des, iar daca o faci, incearca un aer nu prea cald, astfel eviti sa ti-l arzi (ceea ce de asemenea duce la ruperea firului).

| valentingb a răspuns:

Nu.
Destul de complex? Nu, firele de par vor creste in continuare, doar o boala severa poate opri cresterea lor(chiar si dupa moarte parul continua sa creasca cel putin doua zile), doar ca vor continua sa se despice indiferent cat timp va trece.
de aceea trebuiesc indepartate varfurile, este cea mai usoara demonstratie a vorbei "un nou inceput".Un nou sfarsit in cazul asta duce la pastrarea unui par superb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Categoric NU!
Uscarea si indreptarea zilnica a parului, il degradeaza. Daca vrei sa previi acest lucru, parul trebuie tuns odata la 2 luni macar, pentru o crestere sanatoasa. Poti folosi si Spray-ul protector de la AVON, nu stiu daca mai este, asigura o protectie eficienta impotriva efectelor nocive ale caldurii emanate de instrumentele de coafare.
Parul se va mentine moale ca matasea si sanatos!
Pa, pa!

| Trandafirulpasiunii a răspuns:

Da este adevarat firele despicate au in varf ca o biluta care opreste cresterea parului si nu arata destul de frumos parul cand ai fire despicate. Dar poti merge la coafor si sa iti taie varfurile. Funda?

| AnnaBabby a răspuns:

Nu este adevarat. Firele despicate trebuiesc tunse pentru regenararea parului si pentru ati creste parul mai frumos si des. Tundeti parul regulat si ori de cate ori este nevoie daca folosesti temperaura ridicata parului tauhappy.