| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca iti trosnesti degetele atunci cand o sa fii batran o sa ti tremure mainile?:-s
Sau doar s au plictisit profesorii sa ma auda pe mine cum imi trosnesc degetele?laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu-ti vor tremura!--- dar joaca " de-a trosnitul" degetelor este o suprasolicitare in plus si INUTILA a articulatiilor degetelor!

| Zenithf a răspuns:

Nu, trosnitul degetelor nu va duce la tremuratul mainilor. Tremuratul mainilor are o cauza neurologica si se manifesta la unele persoane cu diferite afectiuni, cum ar fi cele cu sindromul Parkinson.
Dar trebuie sa stii ca mainile sunt alcatuite dintr-o multime de segmente (carpiene, metacarpiene si falange) articulate intre ele si aceste articulatii precum si tendoanele care leaga muschii de ele sunt supuse uzurii si trosnitul mainilor grabesc aceasta uzura.
Deci, mai ales daca ai rude apropiate care sufera de unele afectiuni degenerative ca poliartrita reumatoida, este mai bine sa te feresti de actiuni care ar grabi uzura articulatiilor, si mai mult, sa cauti prin modul de viata, dieta, odihna, activitate, sa ajuti la mentinerea sanatatii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunetul produs de trosnirea degetelor este cauzat de deplasarea oaselor in exterior, formandu-se ca un fel de balon de gaze care prin spargere produce un zgomot. Trosnirea oaselor nu cauzeaza artrita, in cel mai rau caz poate sa apara o slabiciune la nivelul articulatiilor.

| OanaG a răspuns:

Nu cred asa ceva, uite de ex: verisoara mea isi trosneste oasele gatului asta inseamna ca la batranete ii va tremura gatul? No way...

| EuSiCuMine a răspuns:

Exact asta patesc si eu laughing

Si da, e adevarat. Doar ca un pic o sa-ti tremure ca si cum ti-ar fi un pic frig dar nu cum tremura la altii de nici nu pot sa bea apa
stai calmlaughing

| Liviu a răspuns:

Asa mi se zice si mie dar nastraight face
eu imi troznesc gatu cu asta le fac in ciuda alor meilaughing

| larysa_4174 a răspuns:

Asa am auzit si eu...de cate ori imi trozneam degetele se trezea cineva sa imi zica sa nu le mai troznesc ca o sa mi tremure la batranetelaughing

| Kqzu97 a răspuns:

Mdeaoh go onu si eu le trosnesc si mama mi spune ca intr-o zi o sa-mi cada degetelelaughingdar eu nu cred, eu le trosnesc de plictiseala, cand am emotii sau cand scriu mult si ma doare mana...

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Sincer la biologie am invatat ceva despre asta dar am uitat stiu ca nu e bine sa le trosnesti e ceva legat de un lichid care se afla fa incheietura dintre oase ceva de genu mai bine intreaba un profesor de biologie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica, o sa mi tremure sau nu?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mous3e...multumesc,dar cred ca voi stai "calma" nu calm.big grin