| MariaMarya85 a întrebat:

Va rog ajutor!
Cum scap de ticul de a-mi trosni degetele? Nu vreau sa imi tremure mainile cand voi fi mare! Fratele meu imi spune sa nu trosnesc, incerc sa il ascult dar nu reusesc sa ma abtin! Enervez pe toata lumea: colegi, familie, oameni straini. Am observat ca atunci cand trosnesc toti se uita la mine. O colega, Ioana, imi spune intr-una: "Maria, nu ma trosni ca iti tremura mainile cand vei fi mare, si sunetul e enervant!" si un coleg numit Alex imi zice si el: "Maria hai nu mai pocni ca o sa iti tremure degetele si mainile cand o sa fi batrana." si pana si profesoarele imi zic: "Hai ma Maria nu mai trosni ca esti fetita si nu trebuie!".Si fratele meu ma cearta cand trosnesc.
Ba chiar, din cauza acestui tic, uneori, cand merg, imi trosnesc picioarele.
Nu vreau sa am probleme cand voi fi mare! Vreau sa am o viata normala.
Va rog ajutati-ma!
Nu dau funda, dau fundoaie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Nu vei avea nici o problema cand vei creste, vei scapa de acest obicei, este bine sa-ti tratezi sistemul nervos ca sa nu te mai enervezi si este bine sa tii o mana mereu ocupata pana scapi de obicei.

| MrAnonym a răspuns:

Fa intr-un fel sa te doara sau uita de degete.

| Revendicated a răspuns:

Cand,ati vine sa le trosnesti strange tare de ele, eu asa am facut.