| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Este adevărat că,daca pun o felie de cartof peste un chist noaptea,timp de câteva zile, mărimea lui se reduce, chiar să și dispară? Am citit pe net că ar avea proprietăți antiinflamatorii.
Eu am fost operat de chist sebaceu acum fix un an care era poziționat pe frunte.Insa,vad că vrea să recidiveze și aș vrea să stopez creșterea lui măcar până în vara când voi merge să-l operez iar daca ia proportii, din nou.Sau daca aveți alte remedii,în afara de operatie imediata, va ascult.
Daca ajuta la ceva, sunt băiat și am 19ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca aceste "babisme" cu cartoful sunt la fel de bune ca si in urmatorul banc :
Cica s-a dus unul la medic si l-a intrebat: - E adevarat domnule doctor ca graul este bun in caz de radiatii?
Doctorul : - Da, pai altfel cu ce ti-ar face coliva?

| anonimg a răspuns:

La tara foloseam foaie de varza sau de patlagina (direct pe piele sub bandaj) ca sa scada inflamatia acolo unde ma loveam; sau suc de rostopasca peste negi. Si erau eficiente. Dar nu stiu daca vreunul din aceste tratamente ar fi bun si in cazul tau.
Cu sigurant ca exista si un leac naturist in cazul tau. Dar trebuie sa cauti si sa intrebi personal pe acei medici care practica acest tip de medicina. Eu zic sa nu astepti pana in vara, ci sa-l operezi cat mai repede.
Sanatate!

| Nonolita a răspuns:

Nu in cazul chisturilor. Mergi la medic acum, nu la vara. Poate scapi de operatie daca primesti un tratament corect.