| dragosflorin123 a întrebat:

Bună seara! Mâine mă duc la spital să mă operez de chist sebaceu, are idee cineva dacă se internează sau doare această operație? Precizez că îl am în cap, și s-a inflamat. Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te interneza nimeni pentru atat lucru, ca nu-i operatie, doar o mica incizie cu bisturiul, ca sa-ti scoata infectia din acel por infectat.
Spala-ti parul inainte sa te duci la spital, ca sa ai deja scalpul curat, ca-i important.
Sanatate multa!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu te internează, clar, pentru așa ceva. Eventual anesteziază zona respectiva, taie chistul, curăță și dezinfectează zona și după o să îți pună ceva să treacă și un bandaj.

| ioana748 a răspuns:

Nu te internează.
O sa te anestezieze local si o sa dreneze locul cu pricina.
O sa-ti dea reteta cu ceva antibiotice si antiinflamatoare si posibil o sa te cheme la control in maxim o luna.
Sa speram ca nu o sa ai fire, copci de scos.
Dar nu o sa fie ceva greu, stai linistit.
Sanatate,

| Alexandru1111199 a răspuns:

Uite frate e o emisiune numita : dermatologie de top, aici o doctorita numita dr lee opereaza uite aici un episod pe Youtube in care arata cum ii opereaza unuia chistu: https://www.youtube.com/watch?v=4iMm-gzdcSE&ab_channel=TLC