| chels95 a întrebat:

Este adevarat ca daca te dor oasele(genunchii sau oasele in general) sau articulatiile cresti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| kareina a răspuns:

Mai amuzat teribil! Cand cresti nu trebuie sa te doara nimic.Cresterea nu doare! Te doare doar in cazul cand ai probleme cu oasele, posibil lipsa de calciu.Calciu intareste oasele, le face mai puternice!

| laurentiu a răspuns:

Poate sa fie lipsa de calciu sau in cazul care ai spus si tu, esti in crestere! se dezvolta!

| ragaman a răspuns:

Da este posibil sa te doara, nu e insuportabila dar e suparatoare. daca e vorba de crestere durerea ar trebui sa se localizeze in treimile proximala si distala a osului la 2-5 cm de articulatie unde se afla cartilajele de crestere. daca te dor articulatiile nu e de la crestere, de asemenea nici genunchii nu ar trebui sa doara. daca ai pana in 16-17 ani e posibil sa fie de la crestere, daca ai mai mult mergi la medicul de familie si spune-i povestea cu osul care doare.

| BiwCupcake a răspuns:

Da, dar acum depinde si de varsta pe care o ai...ca daca ai mai multe de 12 ani... e ceva neinregula :-

| AdYshor_2921 a răspuns:

Da e adevarat... dar cred ca se poate si din lipsa de calciu sa te doara.

| wolfwhite a răspuns:

Depinde cati ani ai tongue

| parkourlaur a răspuns:

Eu am 13 ani 1.68 am crescut anul asta 16 cm si pe mine ma dor genunchi adica chiar mai jos de genunchi cu vreo 5 cmbig grin

| cereb3l a răspuns:

Legat de aceasta intrebare, pe mine ma dor oasele, articulatiile si muschi, am 15 ani am mers la doctor si a spus ca sunt in crestere, am lipsa de calciu si in perioada asta ar trebui sa fac mult sport desi e greu ca te doare groaznic cand iti fortezi muschi incearca sa faci sport {fotballu nu te ajuta! big grin}