| Lauriiiici a întrebat:

Este adevarat ca in timpul menstruatiei daca mananci mult te ingrasi mai repede? big grin am auzit si eu dar nu stiu daca e adevarat thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu stiu, ca pofta de mancare, mai ales de dulciuri, creste inainte de menstruatie sigh si probabil tocmai din acest motiv riscurile de a ne ingrasa in aceasta perioada cresc simtitor.winking

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu, sunt mituri doar.
Aici ai alte mituri : http://www.clopotel.ro/......ie-26.html

Janina
| Janina a răspuns:

Nu, nu cred laughing

| myhay144 a răspuns:

Tot ce e posibil...am impresia cand ai menstruatie corpul secreta mai multi hormoni de crestere deci da s-ar putea sa te ''ingrasi mai repede''

| MoreTime a răspuns:

Te-a pacalit careva.
IDaca tu te-ai exprimat exact ca cel ce ti-a zis inseamna ca nu ai fost atenta la o parte a textului : " daca mananci mult te ingrasi mai repede", oricand mananci mult te ingrasi mai repede, asta e logic...

| Anna_6465 a răspuns:

@NOname, mai cam speriat.Am inceput sa am mai multa pofta de mancare si cum aai zis de dulciuri.laughingDaca imi vine menstruatia inainte de scoala?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne ingrasam in timpul menstruatiei. Este adevarat ca pofta de mancare este putin mai accentuata, insa explicatia este una simpla: corpul nostru se pregateste pentru aceasta perioada si are nevoie de o sursa de energie in plus (din hrana si lichide, desigur). Corpul in perioada pre-menstruala si in timpul menstruatiei retine cam 2-3 l de apa (de aici senzatia de ingrasare) pe care apoi le elimina treptat in timpul si dupa menstruatie. Tensiunea arteriala este mai mare decat de obicei si de aici apar nevralgii si palpitatii, uneori stari de lesin. Este bine ca in aceasta perioada sa consumam multe lichide si alimente sarace in sodiu (dar nu excludeti sarea din alimentatie, doar reduceti cantitatea) care sa ajute la eliminarea lichidelor in exces, sa ne odihnim in masura in care timpul si serviciul ne permite (sa dormim macar cele 8 ore pe noapte) si sa consumam fructe, legume si carne slaba (adica sa avem o dieta echilibrata). De cele mai multe ori femeile in aceasta perioada sufera de asa-zisele "pofte", mai ales de dulciuri. Consumati-le cu moderatie, dar consumati-le pentru ca in momentul in care simtiti nevoia de a manca ceva dulce inseamna ca nivelul concentratiei zaharului in sange a scazut.
Sanatate multa!