| Feyenooord666666 a întrebat:

Este adevarat ca peste pangasius e nesanatos? Atunci de se afla in magazine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Se spun multe despre multe, unele sunt veridice altele nu. Magazinul nu are ca obiectiv sa iti apere tie sanatatea, ei trebuie sa faca bani. Institutiile care ar trebui sa se ocupe de controale sunt corupte. Nu doar pangasius este un peste contaminat de poluare, majoritatea sunt mai mult sau mai putin. Cauta surse de informare credibile si iti faci planul ce mananci si ce nu. Ca sa inveti ceva ia timp si munca. Daca te iei dupa parerologi pe TPU o sa sfarsesti mai nauc.

| DaCumSaNu a răspuns:

Cipsurile de ce se afla in magazine? Prajiturile de ce se afla in magazine? Coca Cola de ce se afla in magazine? Ciocolata de ce se afla in magazine? Puiul plin de diferite chimicale de ce se afla in magazine? Pestii pangasius traiesc in raul vietnamez Mekong, una dintre cele mai poluate ape de pe planeta, deci contin tot felul de toxinne. Dar nu sunt singurii pesti care traiesc in ape poluate, majoritatea pestilor sunt hraniti cu diferite substante toxice, dar se presupune ca contin un nivel ridicat de otravuri si bacterii fata de alti pesti. Pangasius e unul dintre cei mai ieftini pesti, se vand usor. Inca n-au porvocat numeroasi morti, asa ca inca se afla in magazine. Asteptam sa se intample o nenorocire in masa, ca mai apoi sa interzicem vanzarea acestuia. Asta am devenit.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Nu opreste nimeni nimic stai cuminte. Bani multi la mijloc, jucatori mafioti puternici. Si oricum nu moare nimeni in masa, ne otravim putin cate putin. Ca ai dezvoltat subiectul - ar trebui ca 80% din ce e pe piata sa dispara. Tema de gandire - Noua Zeelanda este cel mai mare exportator de lapte din lume. Vitele sunt pascute traditional, cat se poate de ecologic, se poate spune " - Bagi in tine cel mai eco si sanatos lapte. " Te declari ecologist, vrei sa mananci sanatos etc. Cumperi sau nu?

| Feyenooord666666 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

You got a point there. Toate-s chimice in ziua de azi.