| graffer a întrebat:

Este adevărat ce se spune despre alcool, că şi într-o cantitate moderată afectează sistemul nervos şi distruge neuronii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca esti copil, da, are efecte negative chiar si in doze moderate. Asa ca de baut alcool te poti apuca dupa majorat. Alcoolul nu e o necesitate, te poti lipsi de el. Abia pentru barbatii peste 40 de ani incepe sa fie util sa bea un pahar-doua de vin pe zi. De altfel, corpul produce putin alcool cand mananci dulciuri.

| doctorandus a răspuns:

De altfel, alcoolul micsoreaza secretia de testosteron, asa ca usor-usor iti scade din barbatie.

| Anuska95 a răspuns:

Da este adevarat deoarece alcoolul creeaza dependenta si apoi cantitatea nu va mai fi moderata ci va creste incontinuu