| lilith16 a întrebat:

Ce se intampla cu sistemul nervos dupa un consum îndelungat de alcool, droguri, etc. ce boli pot aparea sau cum iti dai seama ca sistemul nervos este afectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de cantitatea respectiva,organismul acelui individ,inteligenta nu are legatura cu nr de neuroni cum scria cineva,daca te injectezi inca cu cineva poti lua anumite boli daca respectiva persoana are, inclusiv hiv de exemplu, alcoolul creaza ficat gras, hepatic in timp desigur, drogurile dau dependenta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Demență alcoolică, degradare alcoolică totală, delirium tremens, senilitate precoce, schizofrenie.
Cum îți dai seama? Pierderea memoriei, insomnie, depresie, nu mai poți funcționa fără ele. Confuzie, încețoșarea conștiiinței, stări de delir, halucinații, psihoză.

| Antopuff a răspuns:

Pai in primul rand se micsoreaza numarul de neuroni deci este afectata inteligenta. Apoi poti dezvolta dupa zeci de ani ciroza hepatica care se complica cu encefalopatie ce reprezinta acumularea unor toxine la nivel creierului.