| KNz9898 a întrebat:

Este bun laptele dimineata adica micul dejun sa fie o cana de lapte + cereale integrale sau fulgi de ovaz? Este un mic dejun sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand nu sa dobedit inca ca laptele ofera organismului benefic ma refer in usa se bea multa lapte dar au probleme cu picioarele,oasele desi e un mit, acele cereale sunt zahar de fapt care ingrasa,eu recomand un snitel dimineata si un mar sau un ou,daca bagi in tine dimineata zahar toata ziua vei avea chef de mai mult zahar, daca manci carne nu isi va fi foame, manca slanina, carne, legume, evita ce e produs de om, vezi tu alt animal care sa bea lapte de la alt animal? nu confunda laptele de vaca cu laptele de mama

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Zahar exista doar in cerealele pentru copii! Cerealele integrale si fulgii de ovaz sunt produse naturale, nu contin zahar si sunt incredibil de sanatoase.

Iar snitelul este orice, numai sanatos nu! Este prajeala, niciun aliment prajit nu este sanatos. De slanina nu mai zic...

Iar teoria asta cu laptele e... penibila!winking Selecteaza cu propria minte informatiile pe care le gasesti!

| RAY a răspuns (pentru Oana92):

Da-mi un studiu care sa dovedeasca ceea ce afirmi tu unul singur, macar despre lapte care se stie ca e de slaba calitate, ai auzit de gluten? te inseli majoritatea produselor cerealele au zahar, apoi spui ca snitelul e ceva neasatos total gresit carnea cand se arde organismul poate asimilia mai bine proteinele, milioane de ani am mancat carne, ce are rau slanina? cati de la sat manca slanina si ce toti au murit din cauza ei? sberezi la greu grasimea este esentiala organismului, grasimea buna care nu e saturata

| RAY a răspuns (pentru Oana92):

Daca laptele e asa bun de ce in tara cu cel mai mult consum sunt cei mai multi bonavi cu deficiente de calciu, probleme cu oasele?

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

1. Te rog, insist chiar, foloseste naibii punctul si virgula ca nu pricep nimic!
2. Ce treaba are laptele cu glutenul?
3. Laptele de proasta calitate e cel din comert, toate rahaturile ce se baga in el fac rau, nu laptele in sine. Mergand pe teoria cu slanina, din care careia nu s-a murit...pai si laptele se consuma de mii de ani si n-a murit nimeniwinking
4. Nu am spus ca, carnea nu e sanatoasa! Am spus ca snitelul nu e sanatos pentru ca e prajit. Carnea e esentiala, nu mori de la prajeala, dar omul a vrut sa stie mancaruri sanatoase. Iar snitelul nu e sanatos pentru ca e prajit in ulei (si mai e dat si prin faina, care prajita in ulei iti omoara stomacul). Carnea fiarta si cea facuta gratar/la cuptor (fara ulei) e sanatoasa.
4. Nici de la consumul de slanina nu mori, dar nici sanatos nu te face. Grasimea e necesara, dar exista grasime sanatoasa(din avocado de exemplu) si cea nesanatoasa (din carnuri si cea procesata). Repet, nu am zis ca se moare de la asta, dar nu e sanatos.

| RAY a răspuns (pentru Oana92):

Oana unde e dovada care tiam ceruto? eu ti-am spus sa afirmi ceea ce ai scris nu ai dovedit tu, daca pentru tine ceea ce scrii e o dovada clar nu avem ce discuta, daca doresti isi trimit dovezi facute pe subiecti, pot dovedi tot ce am afirmat

| RAY a răspuns (pentru Oana92):

1,eu vorbeam de cereale cand discutam despre cereale
2, am spus eu ca mori daca bei lapte? eu am spus ca nu s-a dovedit ca cine bea lapte nu e mai sanatos ca cel care nu bea
3, desi carnea prajita in ulei se transforma in otrava? poti dovedi asta?
4, slanina e sanatoasa in cantitati limitate desigur
nu mori daca bei lapte, daca manci cereale, manci carne, slaninta etc singurele efecte daca le consumi multe sunt grasimea atat, corpul il intereseaza sa aiba ce arde pentru a se mentine in viata, indiferent ce manci tu traiesti datorita energiei atat

| RAY a răspuns (pentru Oana92):

Eu i-am recomandat carnea dimineata ca sa nu-i fie foame pentru mai mult timp, daca manci carne nu simti nevoie de foame ca daca bei un pahar de lapte, eu n-am auzit de tarani care muncesc pamantul cu un pahar de lapte

| TrăieşteClipa a răspuns:

Laptele de vaca este foarte bun pentru vitei.
La oameni produsele lactate sunt legate in mod evident de boli precum osteoporoza, obezitate, cancer, alergii si diabet.

| Vnss a răspuns:

Da