| Ana94 a întrebat:

Este bună mixtura mentolată pentru ciupiturile de ţânţari? Am nişte ciupituri, nişte bubiţe urâte pe picioare şi vreau să scap de ele cât mai rapid şi mi s-a spus că mixtura mentolată este bună, dar vreau să mai văd şi câteva păreri şi dacă trec relativ repede aceste bubiţe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Este buna mixtura mentolata pentru ciupiturile de tantari pentru ca, atenuieaza mancarimea si astfel se usuca bubitele respective si se vor vindeca in cateva zile (4-5 maxim).
Poti sa te badijonezi si cu Balsam de bitter suedez (se gaseste la farmacie) si acesta are rolul de a atenua pruritul (mancarimea) ce se declanseaza in urma faptului ca, tantarii introduc in piele, o data cu intepatura si aceea otrava care produce reactia alergica si respectiv pruritul.
Foarte buna este si crema de papadie, care este antialergica si daca este masat locul respectiv cu aceasta crema, nu se mai umfla si nici nu mai produce mancarimi.
Un gand bun si multa sanatate.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este bună mixtura și pentru pruritul dat de urticarie, alergi la detergentul cu care a fost spălată ținuta care intră în contact cu pielea.
Pa, pa.

| Fabb a răspuns:

Da, in cateva zile iti trece.Dar poti folosi si bicarbonat de sodiu dizolvat in apa big grin