| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva care sufera de; fobie sociala,nevroza obsesiva impulsiva,anxietate generala, stres posttraumatic? Ati avut sau tratat una din ele sau toate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaIordache a răspuns:

Buna. In adolescenta, mai exact perioada liceului sufeream de anxietate, depresie si fobie sociala. Nu pot sa spun ca erau intr-un stadiu foarte avansat, dar cert este ca mi-a afectat intr-o masura viata sociala, rezultatele la scoala si relatiile amoroase.

Am mers o perioada la psiholog. Nu s-a rezolvat complet dar acest lucru mi-a dat un boost de energie sa merg mai departe si sa ma fac bine.
Am inceput sa practic diverse activitati fizice, de la un banal mers cu bicicleta, dansuri de societate, la tenis de camp si alte activitati in aer liber.

Mi-am schimbat alimentatia (atat de mult incat am devenit nutritionist peste cativa ani), avand mai mare grija la ce mananc, sa am mai multa energie si sa ma simt mai bine in pielea mea.

Recomand si: http://nutriblog.ro/274/alimente-care-imbunatatesc-dispozitia.html

In plus am citit multe carti motivationale care m-au ajutat sa inteleg ca totul porneste de la gandirea mea si ca schimband gandirea iti schimbi viata cu adevarat.
Daca iti place sa citesti, recomand:

https://carturesti.ro/carte/motive-pentru-a-zambi-ed-a-iii-a-199979
http://www.curteaveche.ro/......-iv-a.html

Asta e cum am reusit sa trec eu peste acei ani nu atat de roz, iar acum se mira lumea de cat sunt de optimista si zambareata.

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu sufar de anxietate si depresie si ma tratez cu pastile...dar nu ma ajuta suficient.

| Freya1 a răspuns:

Cum reusiti sa vorbiti cu o autoritate un sef un patron? Ce va impuneti in minte ca sa puteti sa incepeti o activitate noua sau un loc de munca?

| Iunix a răspuns:

Tot ce trebuie să faci e să nu-ți pese de ce cred alții despre tine.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Eu am stres posttraumatic, am incercat sa caut un leac, dar nu merge. Am fost la psiholog si cei drept m-a ajutat destul de mult, iar acum o sa traiesc toata viata cu aceasta "boala".

Răspuns utilizator avertizat
| annempx a răspuns:

Eu nu sufar de nici una dintre ele...eu sunt anorexica, si. stiu ca pentru aceste boli..nu stiu, mentale, se pot aplica tratamente dar eu nu am tratat.

| lilica06 a răspuns:

Buna Natalia!
Sufar de toate boliile enumerate de tine mai sus.Eu refuz sa iau pastile si antidresive, dar ma ajuta mult sa discut cu oamenii si sa ma feresc de lucrurile care ma deranjeaza.Lupt mult dar vreau sa las metodele artificiale de-oparte, incerc metodele mele si deja prin rezultate.
Sper ca te-am ajutat! Mutl succes

| Creepygirl2002 a răspuns:

Eu sufar de anxietate, fobie sociala.Dar nu am tratat.