| VisătoareaDePeLună a întrebat:

Credeti ca e bine sa fi vegetarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Da bineinteles.Mananci mult mai sanatos si totusi sunt cateva animale sacrificate in minus. Eu cam pana pe la 16 ani mancam carne foarte rar si decat pui sau peste. Dupa 16 ani numai mananc nici macar atat. Mi se pare absurd sa moara o fiinta ca sa avem noi ceva in stomac.Ne tine cumva de cald ca mancam o friptura si nu un mar? Fiind vegetarian elimini multe toxine(chiar daca e recomandat sa mananci peste din cand in cand dar asta e pentru carnivorilaughing ). In general pot fi atatea feluri de mancare foarte gustoase si naturale care sunt mai bune de mii de ori decat o friptura.happy Oricum asta e doar parerea mea.Marea majoritate e carnivora, deci punctele de vedere difera. Sper ca te'am ajutat oricum.happy

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde de situație, stare de sănătate, gândire!
Este bună pentru perioade scurte de timp pentru detoxifiere, restul fiecare face ce crede!
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

Buna,
Sa fii vegetarian este foarte bine. Dar, dupa parerea mea, ar trebui sa mananci si un pic de carne. Pana la urma si ea ajuta, mai mult sau mai putin. Carnea trebuie consumata rar, dar consumata.
Nu trebuie sa ne face vegetarieni doar ca este bine, ci doar ca vrem noi.

Sper ca te-am ajutat!
Numai bine!

| Bunny a răspuns:

Mersi mult pentru apreciere.Ma bucur ca ti'am fost de foloshappy.

| remus a răspuns:

Cred ca este foarte bine si recomandat pentru sanatate, poti sa o itrebi pe Irina Loghin.

| Isabelamaria21 a răspuns:

Buna Gabriela, si eu sunt la fel ca tine nu imi place carnea si mananc numai produse vegetale.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Da, e foarte bine si foarte sanatos.
Regimul vegetarian are, în ge­neral, efecte benefice asupra or­ganismului. În primul rând, su­punem organismul unui efort mai mic de digestie; de a­se­menea, fibrele conţinute sunt esenţiale pentru deto­xi­fi­e­rea organismului şi di­mi­nu­ea­ză riscul apariţiei unor a­fec­ţiuni precum: hi­per­co­les­te­ro­le­mia, diabetul zaharat, hiper­ten­siunea arterială şi cancerul de colon.
De asemenea, legumele şi fruc­tele conţin o cantitate ma­re de antioxidanţi, care sunt de un real folos în lupta cu can­ce­rul, cu afecţiunile cardio-vas­culare sau îmbătrânirea pr­e­co­ce.De asemenea, regimul vegetarian ajuta si psihicul.

| iulyluvy a răspuns:

Sa fi vegetarian e super(depinde ce iti place). Eu sunt vegetariana de 2 ani:d.Si sincer, tie iti place ca mananci carnea altei vietuitoare? Ca ea si-a pierdut viata ca sa te indopi tu cu carnea ei? Si daca esti vegetarian(eu) e sanatos eu mananc multe legume si vara mananc iarbahappy e tare buna mai ales cea de spic de grau salbatic roadei coada sa vezi ce bun iiwinking. Si murele la fel.Recomand tuturor sa manance vegetal.Eu de cand nu mai mananc carne masimnt ca un fluture.Fie care are microbii lui.Animalele in carne au microbi pe care noi nu e bine sa ii mancam. Dar cu friptura se mananca.Atat.Iti doresc o viata vegetala, Gabriela.Pa.

| darielle a răspuns:

Dupa parerea mea, nu este asa de bine.Nu mai poti bea lapte, care iti da calciu, si carnea care este cea mai importanta pentru noi.
Fara carne iti va pica parul.Asa mi s-a intamplat si mie.Mereu cand fac baie imi pica parul.
Acum, consum si mai multa carne si nu imi mai pica parul.

Cel mai bine este sa mananci de toate!

Funda?

| Pebbles a răspuns:

Dupa parerea mea, nu este prea bine.Corpul are nevoie de proteine pe care le poti lua numai din carne, oua etc. Dar daca vrei sa-ti detoxifici organismul, ar fi o idee buna, doar sa nu exagerezihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nu e bien.Nu te face [daca nu cumva esti] vegetarian.
Ca sa priceapa toata lumea.
Toti stim ca alimentatia noasta trebuie sa fie variata.
Daca devii vegetarian nu mai ai proteinele din carne si nu ai o alimentatie variata.
Poti ajunge la alte.dezechilibre psihice sau mai stiu eu.
NU E BINE!
Mancati variat!
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Funditabatting eyelashes?

| Deleb a răspuns:

Eu cred ca nu. Fara lapte iti scade calciul. Fara carne te poti imbolnavi. Sa fii vegetarian e ca si cum ai tine post. Este greu si nu prea sanatos cum se spune.

| Nume a răspuns:

Da, normal, dar totusi ai nevoie si de carne in organismul tau