| Korg99 a întrebat:

Este grava pancreatita acuta? Se poate trata? In cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte grava. Se trateaza, dar mortalitatea este destul de mare (cam 20% din pacientii diagnosticati cu pancreatita acuta nu pot fi salvati). In functie de severitatea episodului si de raspunsul la tratament, tratamentul poate dura intre 10-12 zile si 5-6 luni.

| Violleta2022 a răspuns:

Pancreatita acuta este o boala destul de grava cu tratament de lunga durata si cu un regim strict de hrana, odihna si medicatie.
Sa speram ca nu-i caz de operatie, pentru ca pancreatita este una din putinele operatii cu sanse mici de reusita.

| PogChamp a răspuns:

N-am suficiente informatii medicale sa stiu fiecare detaliu al pancreatitei, insa daca este categorizata drept acut inseamna ca poate fi vindecata, cele ce nu pot fi vindecate, doar tratate sunt clasificate drept boli cronice.

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Pai daca se numeste acuta este ceva destul periculos dar categoric se trateaza.Eu ti-am dat un raspuns pe care il consider eu, dar nu sunt doctor sau ceva de genul! Raspunsul meu pentru tine este unul orientativ dar ar fi mai bine sa intrebi un medic, personal!
Succes si sa te vindeci repede!

FUNDA?