| Nomercy69 a întrebat:

Otita medie acuta seromucoasa se poate trata singura fara tratament? Am citit ca nu este asa grava.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu singură, nu te lua după ceea ce ai citit.

| dullcat a răspuns:

Acest diagnostic este dat de medic sau de lecturile pe google?

| Parakeets a răspuns:

Păi eu am întâlnit și farmaciste, care tot așa, când m-am dus eu să cer picături pentru otită, dar după ce consultasem un medic și mi-a pus diagnosticul acesta, din vorbă în vorbă, ea îmi recomanda parfumul, a zis că ea parfum pune în ureche atunci când i se activează otita. :)

Deci dacă un farmacist spune asta, îți dai seama că în ziua de azi totul poate fi tratat și mai "după ureche" mai ales când ajungi la cabinetul unui medic și acela-ți spune că nu ai nimic sau și dacă-ți dă diagnosticul x îți dă tot tratamentul de care știai și tu oricum din mass-media și vedeai cutia mereu oricum pe raftul farmaciei și ți-l dădea oricum farmacista fără rețetă de la medic. :)

But, nu susțin să-ți faci vreun obicei din asta, tratatul după ureche, cum nu susțin nici să devii ipohondră și la orice mică durere sau problemă să ajungi la un medic să dai bani și oricum ca acela în final să-ți recomande pastila x din comerț sau ba chiar faimoasa "dietă" și slăbit. No, bine, dar oricum știam și eu, că e Mapamondul și online-ul plin deja despre importanța dietelor echilibrate și a prevenirii obezității. Iar dacă e așa, eu una, cu minim pe economie sau uneori chiar și fără salariu, refuz să dau niște bani ca să-mi spună medicul rahaturile astea deja oricum știute. Se presupune că dacă totuși resimți un disconfort maxim către o anumită parte anatomică sau o mică dereglare apare în organism și tu te duci la un medic ultra modern și care se laudă că a studiat n ani, se presupune și că imi dă ceva wow, revoluționar și un tratament eficient și rapid pentru problema x pe care o constată, nu Colebil și Mig sau picături și Parasinus, care oricum le luam și singură din farmacie, mai ales la boli super cunoscute ca otita, pojarul, răceala, varicela, dureri menstruale, stările vomitative și conjunctivita sau epistaxisul. :)

Dar revin, la idee, ca să nu pleci de aici, cu ideea că susțin numai tratatul după ureche, după mai îmi sare și TPU în cap că cine știe ce vraci sunt și ce tâmpenii recomand. Nu nu sunt vraci și nu recomand nici tratarea după ureche, dar nici fofilatul pe la medici dacă știi remediul și nu ai bani spre exemplu sau chiar nu ești asigurat, ce să mai spun dacă suferi de anxietate socială și ți-e foarte greu să ieși din casă ca să ajungi să interacționezi sau cine știe, chiar să-ți fie teamă să te mai dezbraci naibi prin cabinetul lu nu știu care, dar care oricum, să fim serioși, așa cum noi profesorii suntem maltratați și se suține că nu mai intră lume pregătită în sistem, să știți că același lucru se întâmplă și cu medicii și cam cu tot sistemul nostru românesc. Așa cum profesorii au fost învățați de aceiași profesori ai aceluiași sistem în această mirobolantă țară, cam tot de aceiași profesori, analfabeți funcțional, au fost învățați și medicii și nu, să nu crezi că doar pentru că au mai făcut și facultate la Carol Davila și și-au tocit acolo creierii cu profesori mai buni, nu înseamnă că și toți sunt pasionați de domeniul respectiv și anume tratarea pacientului cu adevărat, ci doar aplică și ei la rândul lor ce au învățat ad literam, chiar unii, în acea facultate.

Asta așa ca idee, ca să mai arătăm adevărata față și a medicilor ăstora, nu doar a profesorilor. Și oricum în România orice domeniu lasă de dorit și sunt nebuloase și nebunii.

Dar ca concluzie, mergi la acel medic, atunci cânf chiar suspectezi că ai o boală, dar în final cel mai bun sfat pe care ți-l pot oferi, este să-ți asculți corpul. Știu că o să spun ceva nebunesc cu asta, dar eu una așa am făcut in ultima vreme și nu am dat greș. :) Cum ar fi să știu că oricâte Colebile aș lua pentru fiere (deși când mă duc la control, îmi spune chiar că am o fiere strong și nu de acolo ar fi problema și ultimul medic care mi-a făcut o ecografie chiar mi-a zis că să fac și un consult la stomac și că dacă nici de acolo nu vin stările mele de greață, ea nu prea mai știe să-mi spună de la ce pot fi aceste stări) pe cont propriu am realizat că odihna este esențială pentru fierea leneșă și grasă.

https://www.librariadelfin.ro/......el--i52817

Și recomand și această carte pentru un altfel de tratament, nu medicamentos ci spiritual.
Sănătate și minte ascuțită. Boala e dincolo de tehnică și știință, merge până la suflet.