| Marian586 a întrebat:

Este in regula sa ai urina rosie dupa ce mananci sfecla rosie da sau nu dau funda laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Stai linistit,si eu patesc mereu acelasi lucru,poate ai vazut ca si cand pui pe limba albastru de metil se coloreaza urina,e normal, sfecla este un foarte bun colorant, nu patesti nimic, nu ai nici o problema, manaca sfecla rosie cat de multa ca este foarte buna

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

NU cred ca are legatura
Mai degraba ai ceva la rinichi
Cere un set de analize de la medicul de familie.
(nu manca sfecla rosie cand duci urina )

| Lola05 a răspuns:

Da, sfecla roșie poate colora urina la acele persoane care nu reușesc să sintetizeze colorantul din sfelcă. Acesta se elimină prin urină și îi poate schimba culoarea mai mult sau mai puțin.