| Paul06 a întrebat:

Este normal ca abdomenul meu sa fie asimetric? Langa buric in partea dreapta este puțin mai umflat decât în stânga.Ce cauze poate avea umflarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Si eu am umflaturi, tot asa cum spui...Si in dreapta, si in stanga datorita ovarelor. Dar tu fiind barbat, trebuie sa ai un motiv masculin. Poti merge la medicul de familie pentru o trimitere la un medic care iti va face o ecografie abdominala.

| Floridori a răspuns (pentru Sophieka):

Scuza-ma ca intreb, dar ai chisturi ovariene? Altfel imi este greu sa cred ca s-ar putea vedea ovarele sanatoase prin abdomen.Acest lucru al vizibilitatii lor se intampla atunci cand ovarele au dimensiuni mult prea mari, deci exista o afectiune, ori exista chisturi.In niciun caz ovarele sanatoase nu ar putea forma umflaturi stanga-dreapta, vizibile prin abdomen.

Pentru cel care a adresat intrebarea, nu, nu este normal sa existe aceasta asimetrie.Pentru a mia oara, mergi la medic!

| Sophieka a răspuns (pentru Floridori):

Da, sunt chisturi. Deocamdata sunt oarecum ok cu ele, si sunt prezente de mai bine de 10 ani de la prima menstruatie. Am fost la un ginecolog cu ceva ani in urma, am nimerit la unul prost (cel putin pentru mine) dar voi vedea pe viitor, tin cont ca trebuiesc analize si rezolvata situatia.

| Floridori a răspuns (pentru Sophieka):

Din nou imi cer scuze pentru interventie. Sper ca nu a deranjat, dar sunt constienta de faptul ca uneori, multi dintre noi, suntem obisnuiti cu anumite aspecte pe care le consideram normale, dar care reprezinta o problema ce trebuie tratata, in realitate si nu recunoastem mereu semnalele de alarma pe care ni le transmite corpul.

Desigur, trebuie o consultatie la medicul endocrinolog, analize recomandate de acesta si abia apoi o consultatie la un ginecolog bun.Imi pare rau daca in trecut ai avut o experienta negativa cu acesta. Poate ca acum vei avea ocazia si iti vei lua timpul necesar sa cauti un medic bun.Si prin medic bun, nu ma refer la cel mai cunoscut, ci la unul care sa fie potrivit pentru tine.
Banuiesc ca tu deja stii asta, dar ar fi bine sa nu amani prea mult momentul, mai ales ca problema este prezenta de multi ani.
Sper sa reusesti sa rezolvi problema, insa. happy

| Andresso a răspuns:

Nu-i nimeni perfect. Si eu am fund de femeie si sunt barbat.