| Lilianalili a întrebat:

Este normal ca la 20 de ani sa ma sperie de moarte gandul ca peste 10 ani as putea avea copii? poate suna ciudat dar de mica imi este frica de ei, nu ii pot atinge, cel putin pe cei de 1 an -2. credeti ca e temporar sau poate fi o problema serioasa? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Nu stiu ce sa zic... de ce te sperie copii? Ai avut in trecut evenimente neplacute cu copilasi atat de mici? Eu in locul tau as fi(si sunt) foarte fericita cand ma gandesc la bebelusi.Imi plac enorm de mult!
Sper ca te-am ajutat!

| h3r a răspuns:

Ești speriată și imatură. Probabil vei fi neglijentă, ori, din contră, o să-ți îngrijești bine pruncii.

| Lilianalili explică (pentru h3r):

Cei maricei imi sunt dragi dar ma sperie foarte tare sarcia, nassterea, cei mici mici de cateva luni...

| h3r a răspuns (pentru Lilianalili):

O femeie este supusă la chinuri mari în momentul nașterii...dar te asigur că toate trec când îți vezi copilul și afli că e sănătos. Ai putea să recurgi și la cezariană dacă ai probleme, deci nu te mai gândi la asta.
Pe parcursul sarcinii ai dureri, ceea ce e și normal... însă dacă vei avea grijă de tine și te vei duce regulat la medic, nimic rău n-o să ți se întâmple.
După naștere? Vei avea „gânduri"... oare fac bine? Oare îl alăptez corect? Oare de ce e așa fragil, moale? Cum l-aș putea ține în brațe?
Toate astea vor dispărea cât ai zice pește!
Nu-ți mai fie teamă. Sănătate și un șot iubitor e tot ce contează!

| iubesc a răspuns:

Da clar este o problema serioasa, fa o vizita la medic.

| Aimèeeee a răspuns:

O vizita la psiholog n-ar strica. happy

| Lexy ♥ a răspuns:

Odata cu varsta trec si gandurile astea, o sa vina vremea cand o sa vrei si nu o sa te mai dezlipesti de ei.Numai bine.

| SoreSori a răspuns:

Poate ca e ceva de moment, dar daca vezi ca teama nu dispare ar trebui sa mergi la un psiholog, mie imi plac foarte mult copii si mi se pare putin ciudat sa iti fie frica de ei.