| InsertName a întrebat:

Sunt disperata. Am fost la doctor acum o luna cu o problema: simteam ca am ceva in mine si trebuia sa dau afara, dupa ce mergeam la toaleta aveam o senzatie ca trebuie sa ma duc din nou dar nu aveam nevoie( scaunul tot o data la 2 zile),gaze si cam atat. Am fost si mi-a spus( ce imi spune mereu) ca am sindromul colonului iritabil. Stiu ca am pus intrebarea asta de un milion de ori,dar tot ma sperie senzatia aceea de a da ceva afara chiar daca nu am nevoie. Mai noi am si niste dureri de stomac,crampe si gaze dese si imi bolboroseste burta ( ceva normal pentru mine). Sunt extrem de stresata,mi s-a intamplat odata sa cred ca am sange in scaun,desi era din cauza faptului ca mancasem ceva.dar tot mi-e frica sa ma duc la toaleta,mi-e frica sa nu fie ceva si pana si cea mai mica durere ma duce cu gandul ca pot avea o boala grava, mintea mea se concentreaza decat pe boli grave si ma cred suspecta. Chiar credeti ca poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Rrrr a răspuns:

Cred că este ipohondrie.

| KodrutZ a răspuns:

Da' la un nutritionist ai fost? Cam ce maninci? Bei macar 2 litri de apa pe zi?

| InsertName explică (pentru KodrutZ):

Nu am fost ca nu vrea mama sa ma lase. Mananc ce face mama mancare, mazare, ciorba..foarte rar cartofi prajiti si fast food.dar am o mare problema cu dulciurile, mananc si o tableta de ciocolata in 10-20 de minute, dar asta sunt de cand aveam 5 ani. Apa beau doar cand imi este sete.

| KodrutZ a răspuns (pentru InsertName):

Mdah, clar. Ia frumos pe mama de minuta, arata-i topicul asta si fuga la un nutritionist. Dulciuri+apa putina - not gud deloc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Ca să scapi de orice urmă de indoială mergi la medic si fă colonoscopia, doar asa medicul vede tot intestinul gros, si i ti spulberă orice teamă deoarece i ti dă acasă inregistrarea pe dvd, si o vei putea vedea, este necesar să bei minimum 2 litrii de apă pe zi, si să eviti constipatia, ca să nu iesi cu singe, ce virstă ai?

| InsertName explică (pentru CristiDinBucuresti):

happy am 15 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru InsertName):

Multi inainte, multă sănătate, asta este cauza atunci, lipsa hidratării, nu bei apă destulă, trebuie să bei 2 litrii pe zi, măninci dar acea mincare are nevoie de apă ca intestinul să functioneze la parametrii optimi, de aceea ai dureri, că esti constipată, si măninci lucruri solide, ciorbele sint bune, insă nimic nu poate inlocuii apa, apa este viață. Asa că pentru sănătatea ta bea apă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu sigur suferi de colon iritabil, si defecatia este insuficientă, de aceea ai gaze crampe si simti că m ai ai de evacuat din tine.Mergi urgent la medic, nu m ai amîna.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cred ca ai ipohondrie si trebuie sa vizitezi un psihiatru.

| giony54 a răspuns:

Da este grav ceva cu minte ta, de aceea ai colon iritabil pe sistem nervos si mai ai si o digestie proasta, trebuie sa ai scaun dupa fiecare masa si daca nu te tratezi o sa faci un cancer de colon si atunci va fi grav.Ce trebuie sa faci, trateaza sistemul nervos si digestia si vei scapa de colon iritabil.Iti recomand cateva produse naduriste timp de 3 luni si scapi de aceasta problema, Rhodiolin pentru sistem nervos, Acidophilus pentru flora intestinala si colon iritabil si Digestive Enzymes cate 3/zi.Le gasesti aici la pret redus :http://www.mypurnutrition.com/products/.