| IonutSony a întrebat:

Este normal sa am pulsul in repaus 80 si cand merg sau stau in picioare sa am 100?
Si as mai dori sa vad cer o parere daca de la canicula creste pulsul. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SomethingFunni a răspuns:

Caldura are un efect vasodilatator si creste rata metabolica deci si pulsul se ridica, efortul pentru inima e considerabil.

In schimb, 80-100 bpm e un ritm normal.

1 răspuns:
| MaRIAN9889 a răspuns:

Este normal sa ai pulsul intre 80-100. Cu cat efortul fizic creste cu atat si pulsul va creste, este ceva normal si da, sunt sanse mari sa creasca pulsul si de la canicula. Mai multe griji ar trebui sa isi faca persoanele care au probleme cu inima sau alte boli pe care ar putea sa ii afecteze.