| Usefulaid a întrebat:

Buna seara! Ma confrunt si eu cu o problema. Am descoperit din greseala cand ma verificam, atunci cand stau jos pulsul e 70 si cand ma ridic in picioare mereu creste la 90 sau uneori chiar 100... de obicei cu 20 mai mult decat cand stau jos. Si voi aveti asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema nu este daca ti se ridica pulsul de la efort la 90-100, ci atunci daca nu-si revine la normal (60-70) in 10 minute.
Probabil te misti putin si ai si greutate mai mare decat ceea normala.
Ar trebui sa vorbesti cu medicul de familie.

| doctorandus a răspuns:

Si? Si eu am avut pulsul 99 in stare de repaos si am intrebat la cabinetul medical si mi s-a raspuns ca e ceva normal.

| badpanda a răspuns:

Nasol.Si chiar ne placeau postarile tale.

| Usefulaid explică (pentru badpanda):

Nu cred ca e ceva ce vreau sa am. Intreb aici sa vad daca mai are si alta lume ca mine. Gen daca e normal ca pulsul sa creasca cand ne ridicam. Atat, nu cred ca trebuie sa fim rautaciosi

| Gabryel85 a răspuns:

Cica la tinerete este normal. Nu rad de tine. Asa mi s-a spus si mie, la doctor. Nu stiu ce sa zic. Probabil ne agitam mai mult si suntem mai energici.