| Melissa_Claudia_2000 a întrebat:

Este normal sa am pulsul la 128 de batai pe minut? Mi-se intampla in cursul nopti si uneori la scoala, nu depun efort.
ps: am 15 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este normal, dar cred ca ar fi indicat sa consulti medicul de familie sa afli cu exactitate cum sta treaba..nu ezita si cere sfatul medicului
O ZI BUNA SA AIhappy

| relian a răspuns:

De unde stii tu sigur ca ai 128? Poate nu ai numarat bine.Insa daca e asa cum spui ar fi cazul sa mergi la un doctor nu gasesti rezolvare pe net.

| Melissa_Claudia_2000 explică (pentru relian):

Mi-au masurat pulsul la cabinetul scoli.

| danutzu96 a răspuns (pentru Melissa_Claudia_2000):

Du-te la medic sa iti faca EKG, ecocord si posibil sa iti puna si holter sa monitorizeze bataile pe toata perioada unei zile.

| SkyPilot a răspuns:

Este mare. Ar trebui sa fie max. 100.
http://medlive.hotnews.ro/care-este-ritmul-cardiac-normal.html
Ar trebui sa vezi un doctor.

| danutzu96 a răspuns:

Cu ce ai masurat? Nu te speria, nu e grav, eu am avut in spital 110 masurat cu monitoarele lor pe tot parcursul zilei si au spus ca e normal (dar sare pana la 200). Nu mai bea cola, ciocolata calda, si tot ce contine cofeina.