| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Salutare, am 15 si nu stiu exact, dar cred ca am pulsul cam mare. În timp ce stau în pat si nu depun absolut niciun efort am în jur de 80-90 de bătăi/minut. Si uneori, seara, cand vreau sa ma culc îmi aud foarte tare pulsul si daca ma uit la pieptul meu pot să văd cum îmi bate inima. Sunt aceste lucruri normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand cum ti-l masori? S-ar putea ca aparatul cu care ti-l masori sa dea rezultate eronate (mai ales daca e vorba de un telefon).
Un puls asa mare in repaus nu e sanatos, daca chiar asa e ar trebui sa te vada un cardiolog pentru a-ti pune un diagnostic corect.
Multa sanatate.

| jocker007 a răspuns:

Exact cu aceeasi problema ma confrunt si eu. Odata ce sa declansat la mine se facea din ce in ce mai rau.Eu aveam peste 90 eu aveam trahicardie.Si chiar cand am pulsul mic inima bate cu putere imi misca tot corpul.Ar trebui sa consulti un cardiolog sa elimini o cauza patologica eu am consultat vreo 5 ca sa fiu sigur ca nu am ceva la inima.Am diagnostic cord hiperkinetic adica inima are un ritma mai accelerat si am inceput sa iau un tratament pentru ea.Eu am inceput tratamentul in ultima instanta cand nu putam sa ma mai ridic din pat asa de rau era cum ma ridicam trecea pulsul de 150 si nu puteam sa merg pana la baie m-au luat baietii cu salvarea.Sanatate si nu neglija aceste simptome organismul iti spune ca ceva nu este in regula.

| fratelli a răspuns:

Suferi de obesitate, mananci foarte sarat, faci prea putin Sport si mananci foarte gras? daca da, atunci astea sunt motivele.

Daca nu, atunci ai putea avea Probleme cardiologice sau pulmonare si trebuie sa te duci la un doctor pentru rezultate finale.