| Myr3ll1994 a întrebat:

Este normal sa iti fie frica de sange

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Fiecare cu fobiile lui. Ai auzit de "past life regression". Poate de acolo iti vine frica asta. Starile de frica (oricare ar fi ele) nu sunt normale, dar sunt.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Depinde de fiecare dintre noi, fiecare cu problemele lui de sanatate, eu nu ma uit cand donez sange.

| Tourniquet a răspuns:

Daca vad o pata de sange nu mi-e frica, dar cand vad mult mi se face rau. straight face.

*Odata m-am taiat si mi-a curs cam mult pe deget mi-a acoperit tot degetul si atunci mi s-a facut rau. straight face *

Deci, depinde de persoane. Altele le e frica cand vad mult, altele le e frica cand vad putin, altele nu le e frica deloc. Dar doctorilor va dati seama ca nu le e frica, pentru ca ei vad aproximativ ZILNIC sange laughing.

Sanatate, sa nu pierdeti sange si sa nu vedeti! :-s. wave Pa!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sa bei?

| BRG a răspuns:

Da cu o condiție, să nu î l donezi pentru transfuzie, dar nici să nu îl accepți ca transfuzie, este un mare păcat, pentr-u care Dumnezeu te va judeca

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da este.winkingNu e nimic neinregulawinking Si mie imi e frica laughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce? Te musca?

cami
| cami a răspuns:

Ai o hemofobie, n-are nimic, si eu am o scopofobie laughing

| dragosh a răspuns:

Io cand ma duc sa mi se recolteze proba de sange pentru analize, brusc vad negru in fata ochilor, nu mi-e frica de intepatura si sine, ci de faptul ca mi se ia pur si simplu sange.Doctorita a zis ca si la ea e la fel, ca e o teama care nu o poti controla atunci cand vezi sange.

| Gospell a răspuns:

La unele persoane nu le este frica iar la altele da.
Aceasta frica se numeste hematofobie. Si nu e nimic rau sa iti fie frica de sange

| clo9ryna a răspuns:

Da este destul de normal

| Antonimu a răspuns:

Mie nu mi-e frica happy

acu' 2 veri, am avut un accident de moto destul de urat, si am pierdut foarte mult sange, si eram constient... si ma uitam cum tasneste sangele din mine, dar am avut atat 'sange' rece incat am rupt tricoul de pe mine si m-am bandajat si chestia asta mi-a salvat viata.

| LaMLaMlaMa a răspuns:

Normal nu trebuie sa iti fie frica de sange deoarece face parte di organismul nostru. uite tu ai sange, eu am sange, toti au sange. daca vezi o picatura de sange asta nu inseamna sa zici vai mi-e frica.intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e normal pentru unele persoane.eu nu am frica asta, dar matusa mea lesina cand vede sange:-|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu problema asta, numai ca mie imi este frica doar de sangele altora. Pana acum, aceasta fobie nu a afectat pe nimeni si nu cred ca va afecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi. e frica de sange.imi e frica de intepatura...
si ahh=p~ sangele e atat de bun

| lexony a răspuns:

Da, dupa parerea mea este normal, dar depinde d om.

| someone_8322 a răspuns:

Depinde de om happy straight face