| anonim_4396 a întrebat:

Bună... Am 12 ani şi mi - a apărut pe chilot puţin sânge, doar puţin, nu hemoragie puternică. E menstruaţia, nu? De ce e atât de puţin? E normal? Mi - e frică...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Nu vrei sa-ti curva un litru de sange?

| kr.mdy a răspuns:

Daca e pentru prima data, da e putin, pe masura ce vor trece lunile va fi mai abundenta, nu te speria, la inceput se mai sare si peste cate o luna.

| nobody_9468 a răspuns:

Buna draguta.
Nu ai de ce sa-ti faci griji, la inceput este normal sa ti se intample asa.Nu ai motive sa-ti fie frica, vorbeste cu mama ta despre asta, ea iti va explica mai bine.Foloseste un absorbant.
Prima data nu-ti curge foarte mult, deci nu-ti fa griji!

Bafta.

| *.*.*.Punky love .*.*.* a răspuns:

Da, e menstruatia.Prima oara e putin...Nu te speria, e absolut normal. Mai bine ai vorbii cu mama ta despre asta si ai consulta un medic

| Teutza98 a răspuns:

Eu cred ca e menstruatia, dar mai bine e sa o intrebi pe mama ta. Nu trebuie sa-ti fie rusine sau teama si trebuie sa vorbesti dechis cu parintii tai despre acest subiect.
Sper ca te-am ajutat.

| misa_5651 a răspuns:

Este absolut normal avand in vedere faptul ca fiecare dintre noi este diferita, prin urmare si ciclul menstrual este diferit. Probabilitatea ca sangerarea sa nu fie provocata de ciclul menstrual este foarte mica dar exista totusi, mai ales daca practici sporturi care necesita un efort fizic mare (gimnastica, aerobic etc.), daca ai facut spagatul si nu himenul tau nu este elastic, sau daca ai introdus violent un obiect strain in vagin. Oricum NU trebuie sa te impacientezi. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa vorbesti cu mama ta, sau oricare persoana adulta din familia ta. Cu siguranta te vor ajuta. Mult succes.

| misa_5651 a răspuns:

Este absolut normal avand in vedere faptul ca fiecare dintre noi este diferita, prin urmare si ciclul menstrual este diferit. Probabilitatea ca sangerarea sa nu fie provocata de ciclul menstrual este foarte mica dar exista totusi, mai ales daca practici sporturi care necesita un efort fizic mare (gimnastica, aerobic etc.), daca ai facut spagatul si nu himenul tau nu este elastic, sau daca ai introdus violent un obiect strain in vagin. Oricum NU trebuie sa te impacientezi. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa vorbesti cu mama ta, sau oricare persoana adulta din familia ta. Cu siguranta te vor ajuta. Mult succes.