| Afsdghvcs a întrebat:

Este periculos sa lovesti mingea cu capul la fotbal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

In general nu este periculos, asta daca stam sa facem o statistica. Dar, atunci cand stam sa determinam acest aspect ne gandim la rezistenta persoanei respective, la densitatea oaselor, la starea de sanatate a acesteia, la varsta ei si la viteza minigiei, acesta fiind factorul decisiv.

| Ineys a răspuns:

Depinde cat de tare.
Posibil sa-ti lovesti si creierul de craniu dar doar daca e un impact foarte puternic.

| Iote a răspuns:

Orice lovitura la cap e periculoasa. Mai ales daca e repetata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nope numai nu recomand când șutează unu mai puternic sa lovești mingea cu capul doar dacă mingea e centrata atenție centrata nu sutata atunci da poți da un gol cu capul sau dacă e un duel aerian cu adversarul da trebuie sa ai grija sa nu îți primești un cot în figura

| aimullah123 a răspuns:

Da. Chiar si o lovitura usoara iti poate cauza leziuni cerebrale. De ce crezi ca atunci cand cazi ai instinctul de a pune mainile in fata? Creierul stie cat e de sensibil. Poate fi strivit cu o simpla apasare de deget.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Mingea este usoara, ai vazut si la jucatori ca mai dau si ei cu capul in minge! Daca nu este ceva foarte tare nu are ce sa cauzeze, trebuie sa fie o lovitura extem de puternica pentru a avea traumatisme craniene...
Daca tu nu te simti bine jucandu te asa cu mingia mai bine clasic...
Bafta