| puisor a întrebat:

Este posibil sa fi ramas insarcinata? mie normal menstr trebuia sa imi vina acum o saptamana, am fost si am facut un ecograf si mi-a zis ca nu e vorba de nici o sarcina, am chist de 7, 5 cm ceea ce acum o luna de zile era de 3cm si o anexita.am facut 3 teste de sarcina pana acum si toate au fost pozitive. Si daca ar fi sarc. se poate vedea dupa 5 saptamana de la ultima menstruatie? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

5 saptamana de la ultima menstra, dar depinde si cand ai avut contactul sexual responsabil pentru sarcina. Daca a fost acum 2 saptamani, la 2 saptamana nu cred ca se vede la ecograf. Mai mergi la un medic; daca toate 3 testele au fost pozitive mi-e greu sa cred ca e doar coincidenta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trei teste de sarcina pozitive inseamna sarcina 100%. La 5 saptamani de la ultima menstruatie copilasul are vreo cativa milimetri, nu se vede la ecograf. Du-te la un laborator bun si cere urmatoarea analiza: gonadotrofina corionica umana. O sa stii sigur daca esti insarcinata. Eu zic ca chistul ala poate fi un corp galben de sarcina.
Daca nu aveai testele pozitive, ti-as fi spus ca iti intarzie menstra de la chist. Dar un chist ovarian nu pozitiveaza niciodata un test de sarcina.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Mergi la un alt medic... ceva nu e bine... Brigaela are dreptate... testele de sarcina pot gresi o data dar nu de 3 ori... acum 4 ani cand am ramas gravida si eu am facut 3 teste de sarcina... toate au iesit pozitive si am fost la medic... asa a fost... am fost insarcinata... la ecograf este posibil sa nu se vada inca... nu e nimic rau daca mai ceri sfatul unui alt specialist. numai bine